Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 37 216 | Zgonów: 1 562 | Wyzdrowiało: 26 048


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 631 | Zgonów: 23

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 10 lipca 2020 roku, godzina: 10.42 | Kliknij i przeczytaj raport


Nowe zarzuty dla byłych pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, kolejne osoby z Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. otrzymały zarzuty dotyczące między innymi oszustwa w wielkich rozmiarach i niegospodarności w związku z zakupem akcji senegalskiej spółki African Investment Group.

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Szczecinie dotyczy m.in. decyzji o inwestycji — zakupie spółki, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowej fosforytów w Senegalu, wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach Zakładom Chemicznym Police S.A., przestępstw przeciwko istotnym polskim interesom gospodarczym oraz utrudniania postępowania karnego.

– Śledczy ustalili, że działania członków byłego zarządu Zakładów Chemicznych Police S.A. polegały na przekazywaniu Komisji Nadzoru Finansowego nieprawdziwych informacji związanych z wypełnieniem obowiązków nałożonych na spółkę publiczną oraz manipulacji akcjami Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz oszustwa przy nabyciu przez Zakłady Chemiczne Police S.A. akcji African Investment Group – czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wobec podejrzanych Prokuratura Regionalna w Szczecinie zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z osobami występującymi w śledztwie.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda