reklama
2 731 256

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 731 256 | Zgonów: 64 168 | Szczepienia: 9 495 317


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 122 030 | Zgonów: 2 391

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 377 | Zgonów: 87

Data aktualizacji: 22 kwietnia 2021 roku, godzina: 10:52 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne

W Gdyni zwodowano nowy szczeciński lodołamacz

Zamówiony przez Wody Polskie w Szczecinie rzeczny lodołamacz liniowy Ocelot został zwodowany. Jego wodowanie techniczne odbyło się w czwartek, 4 marca. Jednostka ma 28,8 metra długości i nośność 122,07 tony.

- W Stoczni Remontowa Shipbulding dla RZGW w Szczecinie budowane są dwie jednostki. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć wodowanie techniczne Ocelota. To uroczystość, na którą Wody Polskie, ale i wielu mieszkańców naszego regionu, czeka z wielką niecierpliwością. Do floty naszych lodołamaczy dołączają jednostki nowoczesne, doskonale wyposażone i idealnie dostosowane do akwenów, na których będą pracować. Zależało nam na tym, by nowowybudowane lodołamacze były idealnie sprofilowane pod potrzeby Szczecińskiego Węzła Wodnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. - Jestem bardzo dumny, że dzisiejsze wodowanie techniczne zakończyło się sukcesem. Ocelot już niebawem przypłynie do Szczecina - dodaje.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zauważył, że jeszcze rok temu musiano tłumaczyć, po co konieczna jest budowa nowych lodołamaczy - w ostatnich latach zimy były łagodne i nie było potrzeby łamania zatorów lodowych na Odrze. W tym roku było jednak inaczej i akcja lodołamania trwała ponad tydzień.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, w tym prezes Przemysław Daca oraz przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, w tym minister Grzegorz Witkowski. Wydarzenie odbyło się w stoczni Remontowa Shipbulding w Gdyni.

Nowy statek ma pracować za lodołamaczami czołowymi, poszerzając wycięty w lodzie tor wodny i krusząc krę lodową powstałą w wyniku lodołamania, aby zapobiec jej zlepianiu się i tworzeniu okładów lodowych. Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, zważywszy na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe.

Budowa dwóch jednostek dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie będzie kosztować ponad 30 milionów złotych.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Wody Polskie

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację