Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Piotr Krzystek apeluje do PKP PLK o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie SKM

Prezydent Szczecina i prezes Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego Piotr Krzystek zaapelował do PKP Polskich Linii Kolejowych o jak najszybszą reakcję w zakresie rosnących opóźnień w realizacji budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej.

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metroppolitarnego jest zaniepokojone narastającymi opóźnieniami i brakiem widocznej poprawy w postępie prac wykonawcy. Krzystek zauważył, że obecnie zagrożone jest ukończenie realizacji projektu w wymaganym przez Unię Europejską terminie, tj. do 31 grudnia 2023 roku, a co za tym idzie istnieje zagrożenie konieczności zwrotu otrzymanego dofinansowania.

– Odpowiedzialność [za przekroczenie terminu - przyp. red.] poniesie nie tylko PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., lecz wszyscy uczestnicy projektu, a w efekcie mieszkańcy metropolii szczecińskiej, beneficjenci zadania – czytamy w przesłanym do PKP PLK piśmie.

Prezes Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metroppolitarnego zauważył, że mimo kilkukrotnego kierowania pism w tej sprawie, nadal brakuje konkretnych ustaleń pomiędzy wykonawcą, firmą Trakcja a PKP PLK S.A., które dawałyby szansę na realizację kontraktów do września 2023 roku Krzystek zaznaczył, że samorządy, na terenie których ma przebiegać SKM, realizują przypisane do nich inwestycje - węzły przesiadkowe, parkingi itd. - zgodnie z zakładanymi harmonogramami.

– Jednakże opóźnienia na zadaniach PKP PLK S.A. będą miały negatywny wpływ na terminową realizację zadań prowadzonych przez samorządy – dodaje.

SSOM zaznacza, że żadne dotychczasowe ustalenia nie zostały przez PKP PLK dochowane, a działania nie są wdrażane lub nie są skuteczne. Na koniec stowarzyszenie zaapelowało o podjęcie wszelkich działań, również rozwiązań alternatywnych, umożliwiających pomyślne zakończenie inwestycji i eliminację ryzyka utraty dofinansowania.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.