reklama

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 849 014 | Zgonów: 71 311 | Szczepienia: 15 144 771


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 127 943 | Zgonów: 2 669

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 718 | Zgonów: 96

Data aktualizacji: 14 maja 2021 roku, godzina: 10:50 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne

230 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Dokładnie 230 lat temu w Polsce została uchwalona pierwsza spisana konstytucja formalna w Europie i druga na świecie - Konstytucja 3 Maja. Dokument ten regulował ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Celem, jaki przyświecał autorom konstytucji, było zlikwidowanie obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument ten przywracał monarchię dziedziczną, znacznie ograniczając demokrację szlachecką. Zniesione zostało liberum veto. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja chłopi znaleźli się pod ochroną państwa, co miało być reakcją na powszechne nadużycia w ramach pańszczyzny. Zwiększono katalog praw posiadanych przez mieszczan. Katolicyzm stał się religią panującą przy zapewnieniu wolności wyznania, ale apostazja nadal była uznawana za przestępstwo.

Uchwalenie Konstytucji nie spodobało się Rosji - caryca Katarzyna postrzegała to wydarzenie jako zagrożenie dla wpływów Rosji w Polsce. To właśnie przy jej wsparciu w maju 1792 r. powstała konfederacja targowicka - spisek magnatów, którego celem było obalenie postanowień Sejmu Czteroletniego, a tym samym konstytucji. Doszło do wojny polsko-rosyjskiej, która zakończyła się przegraną Polski i przystąpieniem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji. Tym samym zapisy konstytucyjne straciły na znaczeniu, a 23 listopada 1793 r. przestały być obowiązującym aktem prawnym.

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest obchodzone w Polsce od kwietnia 1919 r. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły obchodów tego święta. Formalnie zostało ono przywrócone dopiero 6 kwietnia 1990 r. Tegoroczne obchody są mocno okrojone z uwagi na ograniczenia pandemiczne.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Adrian Grycuk / Wikimedia Commons

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację