reklama

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim kontrole spalania w piecach

Rozpoczął się sezon grzewczy, a co za tym idzie, często dochodzi do spalania rozmaitych odpadów i zanieczyszczania środowiska.

– Do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęły już pierwsze zgłoszenia dotyczące podejrzenia spalania odpadów w piecach – mówi Andrzej Budzyński, komendant Straży Gminnej w Dobrej.

Jak podkreśla Andrzej Budzyński, każde tego rodzaju zgłoszenie jest badane przez strażników gminnych. Co więcej, strażnicy gminni również sami przeprowadzają kontrole w podejrzanej sytuacji, widząc, chociażby wydobywający się czarny dym z komina. W każdym przypadku w trakcie przeprowadzanej kontroli strażnicy gminni proszą także o okazanie aktualnego potwierdzenia przeglądu komina przez kominiarza.

– W uzasadnionych przypadkach może zostać pobrana próbka popiołu z paleniska i wysłana do certyfikowanego laboratorium. W dotychczas przeprowadzonych kontrolach w latach poprzednich generalnie nie stwierdzano spalania odpadów w piecach. Notowano jedynie spalanie niewielkiej ilości odpadów zanieczyszczonych desek, płyt wiórowych, które były stosowane jako rozpałka do spalania węgla – zaznacza komendant Straży Gminnej w Dobrej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w piecach nie można spalać żadnych śmieci, odpadów, tworzyw sztucznych, gum itp., w tym także zanieczyszczonego drewna z powłokami lakierniczymi, z rozebranych mebli, okien, zanieczyszczone wapnem, cementem jest odpadem i należy przekazać je do uprawnionego podmiotu. Zabronione jest także spalanie wszelkiego rodzaju odpadów z płyt wiórowych, OSB, sklejki itp.

Za spalanie odpadów, w tym zanieczyszczonego drewna grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację