Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Złe wiadomości dotyczące SKM. Ukończenie realizacji do końca 2023 r. nierealne!

Prace torowe przy budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej nie zakończą się do końca 2023 r. - donosi branżowy portal Rynek Kolejowy. W opinii przedstawicieli wykonawcy - spółki Trakcja - realnym terminem zakończenia robót jest lipiec 2024 r.

Przejazd kolejowy w Policach

Trakcja S.A. twierdzi, że wbrew zapewnieniom ministerstwa infrastruktury nie została rzetelnie zapoznana z ryzykiem konieczności wykonania dodatkowych prac w zakresie wymian i wzmocnień podłoża gruntowego pod modernizowanym szklakiem kolejowym. Co więcej wykonawca podkreśla, że jest nakłaniany przez spółkę PKP PLK do wykonania pod groźbą kar umownych dodatkowych prac nieobjętych umową, których wartość wynosi około 50 milionów złotych i które powinny zostać objęte aneksem określającym nowy zakres prac. Wiceprezesi Trakcji dodają ponadto, że spółka PKP PLK odmówiła polubownego rozwiązania problemu oraz sądowej mediacji w tej sprawie.

Wykonawca przekazał, że jednym z wielu powodów opóźnienia w stosunku do zaprezentowanego w czerwcu 2021 r. jest brak współdziałania stron przy m.in. przekazaniu pełnej dokumentacji inwestycji stycznych, czy konieczności zakresu prac uwzględniających bardzo zły stan techniczny obiektów, który w dokumentacji przetargowej był opisany jako dobry.

Informacje opublikowane przez portal Rynek Kolejowy skomentował na Facebooku prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

– Smutne informacje niestety. Czy tylko ja mam wrażenie, że to brak politycznej woli, by zrealizować te strategiczne dla naszego regionu zadanie? – napisał.

Niezrealizowanie budowy SKM do końca 2023 r. będzie najprawdopodobniej wiązało się z koniecznością zwrotu unijnego dofinansowania w wysokości 500 milionów złotych.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.