reklama
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Aktualności
  3. W sobotę otworzą Słowiański Park Historyczny w Podgrodziu

W sobotę otworzą Słowiański Park Historyczny w Podgrodziu

Na sobotę, 27 listopada Fundacja Knieja zaplanowała otwarcie Słowiańskiego Parku Historycznego w Podgrodziu.

Krwiobus pod kościołem parafii w Policach

Park Historyczny powstał na około 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia i sąsiaduje z jeziorem Nowowarpieńskim, Zalewem Szczecińskim, lasami.

Lokalizacja w pobliżu miasta sprawia, że umiejscowienie jest atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Słowiański Park Historyczny wzbogaca ofertę turystyczną Gminy Nowe Warpno.

Słowiański Park Historyczny to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii. To podróż w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki, podczas której będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym.

– Pokazujemy, jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce oraz króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury – mówi Anna Siuber, prezes Fundacji Knieja.

Rekonstruktorzy przybliżać będą kulturę wczesnego średniowiecza. Odwiedzając Park, będzie można poznać codzienne życie, zwyczaje i tajemnice Słowian.

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo, odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu, uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano.

W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady, a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także