reklama
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Aktualności
  3. Politycy i samorządowcy zgodni w sprawie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina

Politycy i samorządowcy zgodni w sprawie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina

Politycy i samorządowcy z różnych opcji politycznych mówią jednym głosem ws. Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. W tej sprawie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się spotkanie zorganizowane przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Spotkanie w sprawie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina

Udział w nim wzięli poseł na Sejm RP Artur Szałabawka, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz przedstawiciele wszystkich gmin i powiatów, przez które przebiegać ma planowana trasa, jak również dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner.

– Dziękuję wszystkim za przybycie na ten nasz okrągły stół drogowy. Oby za kilka lat układ dróg wokół Szczecina wyglądał podobnie. Na tym nam wszystkim zależy – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – Zapowiadanego przetargu nie ma, to nas martwi. Ale chcemy wierzyć w to, że prace idą w dobrym kierunku. Jako samorządowcy mówimy jednym głosem. Będziemy realizować swoje zadania związane z zachodnią obwodnicą Szczecina, czyli przede wszystkim budować drogi dojazdowe – dodał.

Geblewicz zwrócił uwagę na to, że samorząd województwa sfinansował i przeprowadził całą procedurę związaną z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Przypomniał również, że przedłużenie S6 zostało wpisane do sieci dróg krajowych w październiku 2015.

– Cieszę się, że się spotykamy i że chcemy jednym głosem mówić o tej potężnej inwestycji, tak ważnej dla całego regionu – stwierdził wojewoda Zbigniew Bogucki. – To w tym roku po raz pierwszy ZDOS zostało wpisane do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Ocena wszystkich inwestycji wpisanych do tego programu musi potrwać co najmniej do połowy przyszłego roku – dodał.

Wojewoda przyznał, że może wystąpić opóźnienie w przygotowaniu tzw. oceny strategicznej inwestycji wpisanych do rządowego programu i zaproponował jak najszybsze ogłoszenie przetargu na projekt zamiast realizacji tego zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

– Jest to możliwość alternatywna, na którą wskazywał minister Andrzej Adamczyk – przypomniał wojewoda Zbigniew Bogucki. – Dokumenty przygotowane przez GDDKiA zostały przekazane do Ministerstwa Infrastruktury. Jeśli będzie zgoda na taki ekstraordynaryjny wariant, pewien wyjątek dla ZDOS w kontekście Krajowego Programu Budowy Dróg, to GDDKiA po uzyskaniu zgody w ciągu dwóch, trzech tygodni może ogłosić przetarg – kontynuował.

Według informacji przekazanych przez Zbigniewa Boguckiego przygotowanie projektu oraz wykup nieruchomości pod budowę trasy będzie kosztować około 411 milionów złotych. W jego ocenie należy jak najszybciej zabezpieczyć tereny pod inwestycję, aby uniknąć sytuacji, w której zostaną one zabudowane w ramach postępującej urbanizacji. Wojewoda podkreślił, że już teraz istotnym jest, aby samorządy rozpoczęły prace projektowe dróg dojazdowych do węzłów Dobra i Police. Oprócz bezpośrednich dojazdów chodzi tu m.in. o przygotowanie obwodnicy Polic, która pozwoliłaby ominąć miasto kierowcom jadącym w kierunku ZDOS z północnych dzielnic Szczecina, takich jak Skolwin, Stołczyn, czy Bukowo.

Aktualnie zatwierdzona jest już dokumentacja koncepcyjna dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Wcześniej zabezpieczono finansowanie na wykonanie badań podłoża i wykonano kompleksowe badania geologiczne, w tym wiercenia dla tunelu pod Odrą na głębokość 90 metrów.

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina ma być dwujezdniową drogą ekspresową, którą będzie można objechać (52 km) aglomerację szczecińską – od Goleniowa, przez Police, Tanowo, Dobrą, Dołuje, Będargowo do Kołbaskowa. Najdroższą i najtrudniejszą częścią inwestycji ma być pięciokilometrowy, podwójny tunel Police – Święta. Według optymistycznego scenariusza drogowe odcinki obwodnicy będą gotowe do 2028 r., natomiast tunel półtora roku później. Całkowity koszt realizacji ZDOS szacowany jest na około 6 miliardów złotych.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także