reklama
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Aktualności
  3. Od lipca 2022 roku za śmieci będziemy musieli zapłacić więcej

Od lipca 2022 roku za śmieci będziemy musieli zapłacić więcej

Radni Rady Miejskiej w Policach zagłosowali za podniesieniem opłat za gospodarowanie odpadami w gminie Police. Uchwała wprowadza również naliczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość w zabudowie wielolokalowej, znajdującej się na terenie sołectw.

Jeden ze śmietników na osiedlu w Policach

Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 9 było przeciw. Żaden z radnych nie wstrzymał się od głosu.

Stawka opłaty za odpady komunalne w zabudowie jednorodzinnej wzrośnie z 29 zł do 32 zł miesięcznie od osoby w przypadku segregacji śmieci oraz z 58 zł do 64 zł w przypadku jej braku.

W zabudowie wielorodzinnej stawki wzrosną z 9,20 zł do kwoty 10,20 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody w przypadku selektywnej zbiórki odpadów oraz z 18,40 zł do kwoty 20,40 zł za 1 metr sześcienny przy braku selekcji.

Wśród przyczyn wzrostu kosztów utrzymania systemu gospodarowania odpadami podano m.in. wzrost kosztów paliwa, cen za energię elektryczną, wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz przyjmowanie nowych frakcji odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Według przedstawionych szacunków koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w roku 2022 ma wynieść ponad 11,6 miliona złotych, czyli o ponad 500 tysięcy złotych więcej niż w roku bieżącym.

Radny Stowarzyszenia Polska2050 Grzegorz Ufniarz dopytywał, czy nie było możliwości poszukania oszczędności.

Zmiana stawek ma pozwolić na zmniejszenie ryzyka wystąpienia deficytu w systemie.

– Założenie jest takie, żeby system się samobilansował i aby środki z budżetu gminy przeznaczone na inne wydatki, nie musiały trafiać do tego worka śmieciowego – powiedział Paweł Nagadowski, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami w gminie Police.

– Myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu wszystkich radnych, nikt z nas nie lubi wprowadzać podwyżek (…) ale nie ma dziś innej możliwości – powiedział Damian Walczak z Koalicji Obywatelskiej.

Z ulg skorzystać będą mogły rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny (co najmniej z trójką dzieci – przyp. red.) i wynosić będzie 5 zł na każdego członka rodziny. Obecnie uldze podlega 1 289 osób. Kwota przyznanych ulg dla rodzin wielodzietnych powinna zostać pokryta z budżetu gminy.

Gmina zobowiązana jest również do częściowego zwolnienia właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Wysokość częściowego zwolnienia z tego tytułu wynosi 2 zł od stawki obowiązującej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od jednego mieszkańca zgłoszonego do ulgi. Na dzień 31 sierpnia w zabudowie jednorodzinnej z ulgi skorzystało 911 osób.

Nowe stawki obowiązywać będą od 1 lipca 2022 roku.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Masakra. Niedługo pół pensji będziemy płacić za wywóz śmieci. Niby segregacja a ciekawe jak ludzi z bloku kontrolujecie czy segregują czy nie,???

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także