reklama
reklama

Omikron w Europie. Od grudnia nowe obostrzenia w Polsce

W związku z rozpoznaniem nowej mutacji koronawirusa w Europie - tzw. mutacji Omikron - rząd wprowadza nowe obostrzenia dotyczące zarówno przyjazdu z siedmiu państw afrykańskich, jak i sytuacji w kraju. Nowymi obostrzeniami nie są objęte osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi na terenie Unii Europejskiej.

Sanie św. Mikołaja w Policach

Bardziej restrykcyjne będą ograniczenia związane z liczbą osób przebywających w obiektach gastronomicznych, hotelowych, kulturalnych, sportowych, czy też w kościołach. Limit w tego rodzaju miejscach zostanie zmieniony z 75% do 50% zapełnienia, jednak wliczać się w niego nie będą osoby zaszczepione.

W zgromadzeniach - typu wesela, komunie, dyskoteki - będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób (wcześniej: 150 osób). W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi udział będzie mogło wziąć maksymalnie 250 osób. Z kolei w lokalach hazardowych, salonach fitness, czy w siłowniach wyznaczono nowy limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Odpowiedzialność za przestrzeganie limitów będzie spoczywać na obsłudze - po osiągnięciu ustalonej liczby osób w danym obiekcie, kolejne będą musiały okazać obsłudze dowód pełnego zaszczepienia.

Zawieszone zostają loty do siedmiu najbardziej zagrożonych nową mutacją państw afrykańskich: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby z nich powracające, które nie są zaszczepione zatwierdzoną na terenie UE szczepionką, będą podlegały 14-dniowej kwarantannie, która nie będzie ulegać skróceniu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Do 14 dni wydłużona zostaje również kwarantanna dla osób powracających spoza strefy Schengen - w tym przypadku można ona zostać skrócona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu najwcześniej w ósmym dniu.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia br.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Adam Guz/KPRM

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także