patronat medialny
reklama

W Policach ma powstać ekomural

Police znalazły się wśród kilku zachodniopomorskich miast i miasteczek, w których w 2022 r. mają powstać tzw. ekomurale, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Za realizację tego projektu odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Ekomural w Szczecinku

Do tej pory ekomurale powstały przy rondzie Giedroycia w Szczecinie oraz w Szczecinku. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi działają tak samo jak zadrzewiony skwer. Pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, np. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego.

- Ekomurale wykonane w ubiegłym roku bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Oprócz Polic murale mają powstać w Szczecinie, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju oraz w Goleniowie. Wybrane już zostały ich lokalizacje, a niedługo odbędzie się konkurs, który wyłoni najciekawsze projekty - tym samym też poznamy wykonawców murali.

- Oceniana będzie wartość artystyczna, oryginalność prac, ale również możliwości techniczne i koszty wykonania. Projekty najwyżej ocenione przez komisję konkursową zostaną przeznaczone do realizacji. – informuje Urząd Marszałkowski. - Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie ciekawego projektu plastycznego, a także zakup atestowanych farb antysmogowych, zapewnienie rusztowania i innego sprzętu, przeprowadzenie prac przygotowawczych na malowanej powierzchni etc. - dodaje.

Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020 (Oś priorytetowa IV Naturalne otoczenie człowieka, Działanie 4.5 Kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody przez edukację).

Autor: Jakub Siusta, Foto: Urząd Marszałkowski

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także