reklama
reklama

Krótszy okres kwarantanny i darmowe testy w aptekach! Premier i minister zdrowia ogłosili zmiany

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że piąta fala COVID-19 stała się faktem.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

– Ale ona różni się trochę od poprzednich. Mamy do czynienia z wirusem Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe warianty – podkreślił premier RP.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z krótszym okresem przechorowania i zakażania koronawirusem skrócony zostanie okres kwarantanny z 10 do 7 dni. Siedmiodniowa kwarantanna dotyczyć będzie osób, które zostaną na nią skierowane po 24 stycznia.

– Od 27 stycznia wprowadzamy darmowe testy antygenowe w każdej aptece – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Testy antygenowe finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osoby powyżej 60. roku życia, które otrzymają pozytywny wynik – w ciągu pierwszych 48 godzin będą zbadani przez lekarza pierwszego kontaktu.

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski eskalacja pandemii COVID-19 wpływa na przygotowane przez rządzących scenariusze.

– Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tysięcy zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tysięcy. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca – zaznacza Niedzielski.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Twitter / Ministerstwo Zdrowia

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także