Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Kolejne oszustwo na terenie Polic! Kobieta straciła 15 tysięcy złotych!

Wczoraj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Policach otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustwa na terenie powiatu polickiego. Jedna z mieszkanek Polic straciła 15 tysięcy złotych.

Komenda Powiatowa Policji w Policach

– Tym razem sprawcy podali się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz służb medycznych – mówi Katarzyna Leśnicka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach.

Schemat działania oszustów był bardzo podobny. Do mieszkających w Policach seniorek z odwiedzinami przyszły dwie kobiety w średnim wieku, podające się za pracownicę ZUS oraz lekarza.

– W pierwszym przypadku informowały, że przeprowadzają spis numerów na banknotach, co związane jest z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Kobieta straciła 200 złotych, ponieważ tylko tyle gotówki miała w mieszkaniu – tłumaczy Leśnicka. – W drugim przypadku oszustki przekazały seniorce, że należy jej się zasiłek w wysokości 1 000 złotych, jednak najpierw obecna z nią Pani doktor musi wykonać „badanie” – kontynuuje Leśnicka.

Po wykonaniu rzekomego badania – kobiety poprosiły o pokazanie im banknotów o starym wzorze. Kiedy kobiety zauważyły, że seniorka wyjmuje pieniądze z koperty, podstępem jedna z nich zajęła starszą kobietę, a druga w tym czasie ukradła jej oszczędności w kwocie 15 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny przypominają o coraz to bardziej wymyślnych historiach, które mają na celu uśpić czujność starszych osób. Oszuści najczęściej podają się za policjantów lub pracowników innych instytucji państwowych. Pamiętajmy, że zawsze możemy zadzwonić i sprawdzić, czy faktycznie dana instytucja wykonuje takie czynności.

– Kiedy obca osoba informuje nas o zdarzeniach dotyczących bliskich nam osób, upewnijmy się, dzwoniąc do nich, czy takie sytuacje miały w ogóle miejsce. Ograniczone zaufanie będzie naszym sprzymierzeńcem – wyjaśnia Katarzyna Leśnicka z Komendy Powiatowej Policji w Policach.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy zgromadzone w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Najlepiej w takim przypadku powiadomić policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.