reklama
reklama

Można starać się o świadczenie w wysokości 40 złotych z tytułu zapewnienia zakwaterowania uchodźcy

Osoby zapewniające uchodźcy lub uchodźcom z Ukrainy nieodpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie w swoim mieszkaniu, lub domu, w którym również sami przebywają, mogą liczyć na świadczenia w kwocie 40 złotych (na osobę) wsparcia za schronienie dla uchodźcy.

pieniądze

Na świadczenie mogą liczyć również osoby nieodpłatnie udostępniające niezajmowane do tej pory mieszkanie lub dom wraz z wyżywieniem.

Co ważne ustawodawca nie przewiduje możliwości wypłaty świadczenia za zapewnienie wyłącznie zakwaterowania albo wyłącznie wyżywienia. Osoby starające się o wypłatę świadczenia, muszą zapewnić zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie.

Mimo iż stosowna ustawa weszła w życie 12 marca, to obowiązuje od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Oznacza to, że można starać się o świadczenia za okres od 24 lutego 2022 roku.

Stosowny wniosek należy złożyć w urzędzie gminy. Świadczenia wypłacane będą przez poszczególne gminy ze środków przekazanych przez wojewodę. Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.

Ustawodawca założył, że świadczenie płatne będzie z dołu, czyli za okres, w którym uchodźca z Ukrainy przebywał u osoby udzielającej zakwaterowania oraz wyżywienia. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów świadczenie przysługiwać będzie na okres 60 dni. Okres ten może zostać wydłużony jedynie w szczególnych przypadkach za zgodą wojewody.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pixabay

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację
ogłoszenie społeczne

#zobacz także