reklama
reklama

Burmistrz Polic przedstawił sytuację dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy w gminie Police

W miniony czwartek w Urzędzie Miejskim w Policach odbyła się konferencja prasowa dotycząca m.in. organizowanej przez gminę Police pomocy humanitarnej na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.

Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim w Policach

Udział w niej wzięli burmistrz Polic Władysław Diakun, jego pełnomocnik Witold Król, zastępca burmistrza Jakub Pisański, naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji Witold Stefański oraz Iwona Lewandowska z Biura Interwencji Kryzysowej.

Jak poinformowano w trakcie konferencji prasowej, na terenie gminy Police funkcjonują dwa punkty, do których przyjęci zostali uchodźcy. W Trzebieży na terenie Gminnego Centrum Edukacji i Rekreacji przebywa aktualnie 108 osób, natomiast w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Niekłończycy – 43 osoby.

Na terenie gminy Police przebywają głównie matki z dziećmi. Blisko 130 z nich uczęszcza do szkół podstawowych, natomiast 40 do przedszkoli.

– Dzieci w przedszkolach dołączane są dzieci polskich – podkreślił Witold Stefański. – W szkołach podstawowych utworzone zostały oddziały przygotowawcze, w których dzieci mają obowiązkową naukę języka polskiego – tłumaczył Stefański.

Do Urzędu Miejskiego w Policach zgłosiły się również osoby prywatne, które przyjęły do swoich mieszkań i domów 127 osób z Ukrainy.

Jak podkreślił burmistrz Polic Władysław Diakun, gmina Police jest gotowa na utrzymanie obu punktów w kolejnych miesiącach w razie takiej konieczności, jednak musi być zapewnione finansowanie centralne.

– Zobaczymy jakie stanowisko w tej sprawie zajmie rząd. My jesteśmy gotowi te punkty w dalszym ciągu prowadzić – powiedział Władysław Diakun, burmistrz Polic.

Władysław Diakun podziękował również mieszkańcom Polic za wsparcie i pomoc w przygotowaniu dwóch transportów humanitarnych do Nowego Rozdołu na Ukrainę, w którym jak poinformował, przebywa około tysiąca uchodźców ze wschodniej części Ukrainy.

– Przygotowujemy się do wysyłki dużego transportu humanitarnego na Ukrainę. Będzie w nim przede wszystkim żywność długoterminowa oraz środki opatrunkowe – zapowiedział burmistrz Polic.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację
ogłoszenie społeczne

#zobacz także