Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Burmistrz Polic przedstawił sytuację dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy w gminie Police

W miniony czwartek w Urzędzie Miejskim w Policach odbyła się konferencja prasowa dotycząca m.in. organizowanej przez gminę Police pomocy humanitarnej na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.

Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim w Policach

Udział w niej wzięli burmistrz Polic Władysław Diakun, jego pełnomocnik Witold Król, zastępca burmistrza Jakub Pisański, naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji Witold Stefański oraz Iwona Lewandowska z Biura Interwencji Kryzysowej.

Jak poinformowano w trakcie konferencji prasowej, na terenie gminy Police funkcjonują dwa punkty, do których przyjęci zostali uchodźcy. W Trzebieży na terenie Gminnego Centrum Edukacji i Rekreacji przebywa aktualnie 108 osób, natomiast w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Niekłończycy – 43 osoby.

Na terenie gminy Police przebywają głównie matki z dziećmi. Blisko 130 z nich uczęszcza do szkół podstawowych, natomiast 40 do przedszkoli.

– Dzieci w przedszkolach dołączane są dzieci polskich – podkreślił Witold Stefański. – W szkołach podstawowych utworzone zostały oddziały przygotowawcze, w których dzieci mają obowiązkową naukę języka polskiego – tłumaczył Stefański.

Do Urzędu Miejskiego w Policach zgłosiły się również osoby prywatne, które przyjęły do swoich mieszkań i domów 127 osób z Ukrainy.

Jak podkreślił burmistrz Polic Władysław Diakun, gmina Police jest gotowa na utrzymanie obu punktów w kolejnych miesiącach w razie takiej konieczności, jednak musi być zapewnione finansowanie centralne.

– Zobaczymy jakie stanowisko w tej sprawie zajmie rząd. My jesteśmy gotowi te punkty w dalszym ciągu prowadzić – powiedział Władysław Diakun, burmistrz Polic.

Władysław Diakun podziękował również mieszkańcom Polic za wsparcie i pomoc w przygotowaniu dwóch transportów humanitarnych do Nowego Rozdołu na Ukrainę, w którym jak poinformował, przebywa około tysiąca uchodźców ze wschodniej części Ukrainy.

– Przygotowujemy się do wysyłki dużego transportu humanitarnego na Ukrainę. Będzie w nim przede wszystkim żywność długoterminowa oraz środki opatrunkowe – zapowiedział burmistrz Polic.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.