reklama
reklama

Szczecin i Police wybudują instalację do przetwarzania bioodpadów w Leśnie Górnym

Dziś w Urzędzie Miejskim w Policach odbyła się konferencja prasowa dotycząca zawartego porozumienia w sprawie przetwarzania bioodpadów komunalnych zbieranych na terenie Gminy Police oraz Gminy Miasta Szczecin w nowoczesnej instalacji, która ma zostać wybudowana na terenie Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym.

Konferencja prasowa w sprawie budowy instalacji do kompostowania bioodpadów

– Szczecin takiej instalacji na swoim terenie nie posiada – podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

– Odpady zmieszane są utylizowane m.in. w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, natomiast inne odpady podlegają innym procesom. Jednym z tych procesów, jest proces zagospodarowania bioodpadów, który chcemy realizować wspólnie, a więc współpracy Miasta Szczecina z Gminą Police, tym bardziej że Gmina Police posiada takie możliwości poprzez swoją spółkę, aby ten proces był sprawnie przeprowadzany, ekologiczny i aby mógł być realizowany zarówno na potrzeby Gminy Police, jak i Szczecina – powiedział Piotr Krzystek.

W ramach wspólnej inwestycji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, spółki Trans-Net oraz firmy Remondis, na terenie Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym, powstać ma nowoczesna instalacja, posiadająca możliwość prowadzenia recyklingu w procesie produkcji kompostu, której wydajność szacowana jest na około 40 tysięcy ton.

Zarządzać ma nią Spółka powołana na bazie wspomnianych wcześniej trzech podmiotów. Aby do tego jednak doszło, potrzebna jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szacowany koszt budowy instalacji na dziś to ponad 60 milionów złotych. Na chwilę obecną nie wiadomo, jaki będzie podział kosztów, które ponieść będzie musiał Trans-Net, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów i Remondis. Szczegółowe informacje w tej sprawie mają być znane jeszcze w tym roku. Spółka będzie starała się o pozyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przypomnijmy, że każda tona odpadów zielonych, która nie podlega recyklingowi, obarczona jest karą w wysokości blisko 286 złotych.

– Zapewni ona recykling bioodpadów skierowanych do tej kompostowni w ilości 40 tysięcy ton rocznie. Niewykonanie tego obowiązku jest sankcjonowane nakładaniem kary w wysokości 285,6 zł za każdą nieosiągniętą, niezrecyklingowaną tonę odpadów. Wartość kar łącznie to 11,5 miliona złotych, co jest warte podkreślenia – tłumaczył Ronald Laska, prezes Remondisu.

W efekcie kompostowania biodpadów powstanie naturalny nawóz, który powołana Spółka wprowadzi do sprzedaży.

Ogłoszenie przetargu powinno nastąpić w roku 2023, natomiast szacowany czas budowy instalacji wyniesie około 1,5 roku.

Dzięki zawartemu porozumienia gmina Police będzie w dalszym ciągu dostarczała do szczecińskiej spalarni odpady komunalne podlegające procesowi spalania na preferencyjnych warunkach finansowych, czyli dokładnie takich samych, jakie ponoszą mieszkańcy Szczecina.

Udział w konferencji prasowej wzięli burmistrz Polic Władysław Diakun, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Adam Pacholik prezes spółki Trans-Net, Tomasz Lachowicz prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie oraz Ronald Laska prezes firmy Remondis.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

hmmm a jak to bedzie z zapachami??

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację
ogłoszenie społeczne

#zobacz także