reklama
reklama

Gminy Powiatu Polickiego zainteresowane Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową

Podczas majowego Forum Samorządowego Powiatu Polickiego, samorządowcom z terenu powiatu polickiego zaprezentowano Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.

Teresa Dera, Małgorzata Schwarz

SIM to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Powołują ją samorządy, którym rząd proponuje wsparcie finansowe ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. SIM-y to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

Na utworzenie nowej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej lub objęcie udziałów w istniejącym SIM gmina może pozyskać odpowiednio 3 miliony złotych, lub 10% wartości nowej inwestycji mieszkaniowej. Wnioski o wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa można składać do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Jak zgodnie przyznali samorządowcy z terenu powiatu polickiego, obecnie czekają na dostarczenie szczegółowych informacji.

– Zapotrzebowanie na terenie naszych gmin tego rodzaju budownictwem jest, zwłaszcza w obecnych trudnych czasach – zgodnie podkreśliły wójtowe Małgorzata Schwarz i Teresa Dera.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii można ubiegać się o grant ze środków Funduszu Dopłat do 35% kosztów przedsięwzięcia dla gminy, która partycypuje w realizacji mieszkań przez SIM.

Mieszkania w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej skierowane są dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także