reklama
reklama

Odpady zmieszane – czyli czego nie możemy wysegregować?

Od kilku lat odpady komunalne zbierane są w Polsce z podziałem na cztery główne frakcje (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, BIO). Osobną kategorią są odpady zmieszane – sprawdziliśmy, jakie śmieci można wrzucać do tak oznaczonych pojemników.

Pojemniki na odpady

Odpady zmieszane to grupa śmieci, z której nie odzyska się już surowców wtórnych. Do pojemników z tego rodzaju odpadami można zatem wrzucić takie rzeczy jak: resztki kuchenne pochodzenia zwierzęcego, olej po smażeniu, zawartość worków do odkurzaczy, niedopałki papierosów, paragony, zbite naczynia szklane oraz porcelanowe, zużyte pieluchy, artykuły higieniczne (wkładki, zużyte ręczniki i chusteczki), żwirek z kuwety, wystudzony popiół czy odchody zwierząt. Do odpadów zmieszanych zaliczają się też: styropian opakowaniowy, plastikowe bądź papierowe opakowania zabrudzone tłuszczem lub z resztkami niewykorzystanej żywności, mokry papier, etykiety, które odkleiły się od słoików czy butelek lub pergamin po pieczeniu.

– Wśród przedmiotów, których nie można z kolei wyrzucić do wspomnianych pojemników, są: zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane, niewykorzystane albo przeterminowane leki oraz odpady medyczne, odpady wielkogabarytowe, stare opony, zużyte świetlówki oraz opakowania po preparatach do ochrony roślin. Gruz i odpady budowlane, sprzęt RTV oraz urządzenia gospodarstwa domowego należy oddawać do wyznaczonych punktów – przykładowo w gminie Dobra jest to Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Zwierzynieckiej 4 w Dobrej – mówi Anna Budzyńska, kierownik Wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji w Urzędzie Gminy Dobra.

Gmina Dobra przypomina, że w przypadku wątpliwości, jak zaklasyfikować dany odpad, można sięgnąć po aplikację BLISKO, która pomoże prawidłowo segregować odpady, jak również poinformuje na bieżąco o harmonogramie wywozu śmieci, czy terminach uiszczania opłat.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także