reklama

reklama
reklama

Odnalezione szczątki niemieckich policjantów na terenie powiatu polickiego

Na terenie cmentarza w Siadle Górnym, gdzie poszukiwano zabytkowych płyt nagrobnych, odnaleziono niemal odsłonięte szczątki ludzkie.

Medycyna Sądowa

na zdjęciu: Ludzkie kości odnalezione na cmentarzu w Siadle Górnym

W przypadku odnalezienia ludzkich kości niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. Odnalezione szczątki pochodziły z okresu II wojny światowej i należały do żołnierzy prawdopodobnie 8 pułku policyjnego ze składu 1 Policyjnej Brygady Strzeleckiej, broniącej południowej strony Szczecina w 1945 roku.

Szczeciński policjant-historyk dr Marek Łuczak prowadził prace ewidencyjno-poszukiwawcze na cmentarzu w Siadle Górnym, gdzie poszukiwano zabytkowych płyt nagrobnych. Prace prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Ewidencjonowano rozbite płyty nagrobne z marblitu. Po złożeniu, opisaniu i sfotografowaniu zgodnie z dyspozycją zostały ukryte pod ziemią w miejscu ich odnalezienia.

Po zakończonych pracach w trakcie porządkowania terenu, w części wschodniej cmentarza natrafiono, na głębokości 8 cm natrafiono grabiami na pochówek żołnierza w hełmie niemieckim z okresu II wojny światowej.

Zgodnie z obowiązującym trybem, natychmiast powiadomiono właściwy rejonowo Komisariat Policji w Mierzynie. Na miejsce oprócz policjantów, przyjechał wezwany zespół patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Autor: Gracjan Broda, Foto: KWP Szczecin

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także