reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

„Tak dla In Vitro, In Vitro to ludzie”! Ruszyła zbiórka podpisów pod inicjatywą społeczną

Ruszyła akcja zbierania podpisów „Tak dla In Vitro, In Vitro to ludzie” zainicjowana przez Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Ewę Kopacz, pod projektem ustawy obywatelskiej.

Akcja społeczna Tak dla In Vitro

na zdjęciu: Konferencja prasowa inaugurująca zbieranie podpisów w Powiecie Polickim

We wtorek, 22 listopada w siedzibie powiatowych struktury Platformy Obywatelskiej w Policach zainaugurowano zbieranie podpisów w Powiecie Polickim.

– Ta ustawa daje prawo do szczęścia bycia rodzicem każdemu Polakowi. Każdy może skorzystać dzięki zapisom tej ustawy z programu In Vitro. Każdy, kto cierpi na bezpłodność, każdy, kto nie może mieć dzieci, może z tego programu skorzystać – mówił poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.

– W Polsce problem z niepłodnością ma 1,5 miliona par, a więc 3 miliony ludzi. Ludzi młodych, ludzi, którzy się kochają i którzy chcą mieć potomstwo. A tego potomstwa ze względów medycznych mieć nie mogą – podkreślił Wojciech Dorżynkiewicz, radny Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt ustawy zakłada przeznaczenie 500 milionów złotych rocznie na program In Vitro.

– Ten program z dużym powodzeniem funkcjonował już w Polsce. Dzięki temu programowi urodziło się ponad 22 tysiące dzieci. Zaraz po dojściu do władzy PiS został on skasowany – przypomniał poseł Marchewka.

Jak podkreślał poseł, jest to projekt ustawy, który ma bardzo szczytny cel, bowiem przez Światową Organizację Zdrowia niepłodność określana jest mianem choroby cywilizacyjnej.

– Dzisiaj naszą rolą jest wsparcie tej wspaniałej, pięknej ustawy, która daje każdemu rodzicowi możliwość do tego, aby był po prostu szczęśliwym rodzicem – podkreślił Marchewka.

Inicjatorzy akcji „Tak dla In Vitro, In Vitro to ludzie” chcą jak najszybciej zebrać 100 tysięcy podpisów i złożyć projekt ustawy w Sejmie.

Pełnomocnikiem ds. zbierania podpisów w Powiecie Polickim została Joanna Napiwodzka.

– Będziemy te podpisy zbierać w punktach stacjonarnych. Takim punktem jest m.in. biuro Platformy Obywatelskiej mieszczące się przy ul. Sikorskiego 9 w Policach. Będziemy tutaj oczekiwali na wszystkich państwa, chętnych złożyć taki podpis – powiedziała Joanna Napiwodzka.

Zbiórka podpisów prowadzona będzie w dni powszednie w godzinach od 16.30 do 17.30 oraz w soboty w godzinach od 13.00 do 15.00.

Akcję zbierania podpisów poparła również sołtys Trzebieży i radna Rady Powiatu w Policach Małgorzata Siemianowska oraz sołtys Pilchowa Ireneusz Todorski i sołtys Bezrzecza Waldemar Kitlas.

– Pięć tygodni temu w mojej najbliższej rodzinie przyszło na świat dziecko z In Vitro. Jest kochane, jest wyczekiwane przez kilkanaście lat dosłownie – powiedziała sołtys Trzebieży.

Przewodniczącą powołanego Komitetu została Agnieszka Pomaska, natomiast wiceprzewodniczącą Małgorzata Rozenek-Majdan.

Szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy „Tak dla In Vitro, In Vitro to ludzie” można znaleźć na stronie internetowej: https://www.takdlainvitro.pl/

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.