Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

O kilka milionów złotych zdrożeje system gospodarowania odpadami komunalnymi

Gmina Dobra rozstrzygnęła dwa przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz z nieruchomości zamieszkałych i niektórych niezamieszkałych z terenu gminy Dobra.

System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi

na zdjęciu: System gospodarowania odpadami komunalnymi w 2023 roku będzie kosztował ponad 16,5 miliona złotych

– Po rozstrzygnięciu przetargów wiemy, że bardzo znacząco wzrosną koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w Gminie Dobra w roku 2023 – mówi Anna Budzyńska, kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i Egzekucji Urzędu Gminy Dobra.

W roku 2022 koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi Gminę Dobra kosztuje około 12 milionów złotych. Środki pochodzące z tytułu wpłat od mieszkańców przyniosło nieco ponad 9 milionów złotych.

– Różnicę w wysokości około 3 milionów złotych Gmina pokryje z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – tłumaczy Budzyńska.

Jak przyznaje kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i Egzekucji Urzędu Gminy Dobra koszty za gospodarowanie odpadami w przyszłym roku wyniosą ponad 16,7 miliona złotych.

W związku z powyższym Rada Gminy Dobra w dniu 5 grudnia 2022 r. podjęła uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty za pojemnik lub worek oraz określenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Radni ustalili, że nowa stawka wynosić będzie 12,00 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody.

W przypadku, gdy opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczana w deklaracji wyniesie więcej niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę, właściciel nieruchomości w 2023 r. zapłaci miesięcznie nie więcej niż 160,83 zł.

Ulga za kompostowanie bioodpadów w roku 2023 wyniesie 1,20 złotego od 1 metra sześciennego zużytej wody.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.