Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

W Gminie Dobra przeprowadzono pomiary jakości powietrza z użyciem drona

W sobotę, 3 grudnia w Gminie Dobra przeprowadzono badanie jakości powietrza, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej i Bezpieczeństwa Pożarowego Ronin z siedzibą w Białogardzie.

Dron

na zdjęciu: Pomiary wykonano przy użyciu drona wyposażonego w urządzenia pomiarowe

Udział w przedsięwzięciu wzięli strażnicy gminni oraz przedstawiciel Gminnego Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego Programu Czyste Powietrze.

– Jest to jeden z elementów projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego mającego na celu zwrócenie uwagi społeczności lokalnych na temat smogu i metod walki z nim, co jest istotne w kontekście występowania w naszym województwie w okresie jesienno – zimowym incydentów smogowych, powodujących lokalne zanieczyszczenie powietrza – mówi Andrzej Miluch, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.

Pomiary wykonywane były za pomocą specjalistycznego urządzenia do badania jakości powietrza w czasie rzeczywistym z użyciem bezzałogowego statku powietrznego, stanowiącego platformę transportową dla mobilnego urządzenia pomiarowego. Podstawą jego działania jest analiza następujących substancji zanieczyszczających: formaldehyd, lotne związki organiczne, pył zawieszony (PM 2.5 i PM 10). Wykonanie badania polegało na zassaniu próbek z dymu emitowanego z przewodu kominowego, podanej kontroli nieruchomości.

Analiza wyników badań pozwala na wskazanie miejsc, w których może dochodzić do spalania i współspalania odpadów oraz paliw zabronionych w uchwałach antysmogowych.

– Realizacja powyższego zadania ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie szkodliwych działań podejmowanych w gospodarstwach domowych, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość powietrza – podkreśla Andrzej Miluch.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Urząd Gminy Dobra

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.