Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Gmina Dobra ponownie zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu „Gmina Dobra do Życia”

Gmina Dobra ponownie zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Wybrana została najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim.

Gmina Dobra z drona

na zdjęciu: Gmina Dobra z drona

Ranking przygotował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk i opublikowany został przez Serwis Samorządowy PAP.

Zestawienie obejmujące wszystkie 2 477 polskie gminy oparto na 63 wskaźnikach cząstkowych składających się na tzw. wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach. Ranking bada jakość życia, czyli stopień zaspokojenia potrzeb człowieka, biorąc pod uwagę typową polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, tj. rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe.

Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność.

Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

– W aktualnym rankingu Gmina Dobra ponownie została najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim – mówi Teresa Dera, wójt gminy Dobra. – W rankingu ogólnopolskim nasza gmina zajęła bardzo dobre 8. miejsce (na 2 477 gmin – przyp. red.) – dodaje wójt.

Kolejne miejsca z Pomorza Zachodniego zajęły Gmina Kołbaskowo (miejsce 44) i Ustronie Morskie (miejsce 48).

– Gmina Dobra to gmina dobra do życia – będzie to dla nas hasło reklamowe – przyznaje Teresa Dera. – Cieszę się, że mieszkańcy tak licznie do nas przybywają i tworzą sobie u nas miejsce dobre do życia – podsumowała wyniki rankingu wójt gminy Dobra Teresa Dera.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.