reklama
reklama
reklama
 baner główny (10) - 1600 x 450 [header]

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Po burzliwej debacie radni nie przyjęli projektu budżetu gminy Police na rok 2023

Radni Rady Miejskiej w Policach głosami opozycji odrzucili zaproponowany przez burmistrza Polic projekt budżetu na 2023 rok. Budżet przedstawili skarbnik gminy Janusz Zagórski oraz burmistrzowie – Władysław Diakun, Jakub Pisański i Maciej Greinert.

burmistrz Polic Władysław Diakun

na zdjęciu: burmistrz Polic Władysław Diakun

– Mnie się ten budżet nie podoba – rozpoczęła Ewa Ignaczak, radna Koalicji Obywatelskiej. – Pięć lat temu dochody bieżące gminy Police wynosiły o milion złotych więcej niż w przyszłym roku – przypomniała Ignaczak.

Jak podkreśliła radna Koalicji Obywatelskiej, taki budżet podobać się nie może.

– Dochody bieżące, są stanowczo za niskie do naszych potrzeb. Cieszą inwestycje – przebudowa MOK-u, budowa placu rekreacyjnego (przy ul. Roweckiego w Policach – przyp. red.), czy budynku komunalnego (przy ul. Niedziałkowskiego w Policach – przyp. red.). Miejmy świadomość, czym na dzień dobry dysponujemy. Powtarzam, dochody bieżące planowane na przyszły rok są o milion złotych mniejsze niż w 2018 roku – kontynuowała Ewa Ignaczak.

Ewa Ignaczak zaapelowała, aby przy korekcie budżetu uwzględnić podniesienie wynagrodzeń w sferze publicznej, bo te w związku z rosnącą płacą minimalną są zbyt niskie.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jakub Drzazga dopytywał z kolei o kwotę podatku od nieruchomości z tytułu uruchomienia Polimerów Police.

– Planowane wpływy z nowego przedsięwzięcia są uwzględnione w wieloletniej prognozie finansowej. Inwestycja będzie zakończona w 2023 roku, co wiąże się z tym, że podatek będzie płacony dopiero od roku 2024 – odpowiedział radnemu Drzazdze, skarbnik gminy Police Janusz Zagórski.

Radny Artur Echaust w imieniu swoim oraz radnego Sławomira Kajkowskiego porównał gminę Police do gminy Dobra, bazując na rozmaitych wskaźnikach. Radny Echaust przekonywał, że sąsiednia gmina jest obecnie o wiele lepiej zarządzana niż gmina Police.

Kamil Olszewski w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że będzie głosował przeciwko projektowi budżetu na rok 2023.

– Jak co roku głosujemy przeciw. Jesteśmy twardą opozycją. Gdybyście państwo sprzedawali budżet na wolnym rynku, to nie przekonalibyście państwo nikogo do tego budżetu – powiedział Kamil Olszewski.

– Padły tu słowa „trudny budżet, trudny rok na przetrwanie”. Trochę déjà vu, bo przed rokiem słyszeliśmy bardzo podobne słowa. Padły też słowa, że jeżeli nie zmieni się system finansowania jednostek samorządów, będzie trudniej. Wygląda na to, że się nie zmieni. Trzeba myśleć o budżecie naszej gminy właśnie w takich kategoriach, że takie będziemy mieli warunki funkcjonowania. Dopasowujmy się do sytuacji, bo ta sytuacja w najbliższych latach tak będzie funkcjonować – powiedział Grzegorz Ufniarz, radny Stowarzyszenia Nasze Police.

Radny Ufniarz zaapelował, aby przygotować budżet tak, aby kwota około 25 milionów, która od 2024 roku ma wpływać do budżetu gminy Police z tytułu podatków z Polimerów Police, została zagospodarowana na rozwój i na inwestycje, a nie tylko na zasypywanie dziur.

– Na ostatniej komisji oświaty od naczelnika od spraw edukacyjnych usłyszeliśmy, chociażby taką informację, że Ośrodek w Trzebieży od lat przynosi regularnie pół miliona złotych deficytu. Że tyle dopłacamy do tego Ośrodka z budżetu, tyle dopłacają mieszkańcy. Była koncepcja, żeby coś z tym Ośrodkiem zrobić, być może go sprzedać. Zaoszczędzimy środki z deficytu, jednorazowo ze sprzedaży, a w kolejnych latach z tytułu podatku od nieruchomości – zaznaczył Grzegorz Ufniarz.

W opinii radnego Ufniarza zmianie powinien ulec również system zarządzania Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, którego utrzymanie w skali roku opiewa na kwotę blisko 800 tysięcy złotych. Jak podkreślił radny – TOEE jest miejscem magicznym, jednak należy szukać rozwiązań, pozwalających zmniejszyć potrzebę jego całkowitego utrzymania.

– Warto szukać rozwiązań, warto szukać przykładów. Mam tu taki przykład z Sudetów, ze Stowarzyszenia Kaczawskiego, które prowadzi Sudecką Zagrodę Edukacyjną, bardzo podobny formatem jak nasze TOEE i tam dzięki współpracy z NGOs-ami samorządy oszczędziły mniej więcej połowę kosztów – tłumaczył Ufniarz.

Radny Grzegorz Ufniarz zwrócił uwagę również na Targowisko Miejskie, które nie radzi sobie z konkurencją z dużymi Centrami Handlowymi. Jego zdaniem zmianie powinien ulec model jego funkcjonowania.

W opinii radnego Gminy Police nie stać dziś na zwiększanie wysokości podpisywanych umów zleceń ani kosztów ponoszonych z tytułu diet radnych oraz pensji burmistrza, które zostały zwiększone w 2021 roku.

– Mamy tutaj wypowiedzi uzdrowicieli naszego budżetu i zbierania środków na potrzeby, które zostały wypowiedziane. Wszystko ładnie, pięknie można mówić, a z drugiej strony jak pan radny (Grzegorz Ufniarz – przyp. red.) był przewodniczącym Rady Miejskiej z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI, to całkiem inaczej o tym mówił, chociaż podobna sytuacja była w poprzednich latach – odpowiedział radnemu Ufniarzowi, burmistrz Polic Władysław Diakun. – Pan opowiada kłamstwa, brednie i wypowiada pan również tzw. slogany polityczne, aby ludzie usłyszeli jaki pan jest dobry radny i co chce pan zmienić. Powiedzcie panowie radni Echaust i Ufniarz co powstało z waszej inicjatywy. Czy droga powstała z waszej inicjatywy? Czy powstał jakiś przystanek? Czy powstało wiele inwestycji w terenie, z których lokalna społeczność się cieszy? Nic nie powstało. Powstała tylko propaganda (...) i nic więcej – kontynuował burmistrz Diakun.

Radny Krystian Kowalewski przypomniał, że gmina Police miała świetny start na początku lat 90.

– Mówiłem o tym w poprzednich latach, że koszty zaczęły rosnąć zdecydowanie szybciej niż wpływy do budżetu. (...) Burmistrz kształtuje te koszty, osobiście je nadzoruje. Musimy wrócić do codziennego rządzenia. Dobre czasy, które były już najprawdopodobniej nie wrócą. Przestańmy przepychać się personalnie, podejdźcie państwo na poważnie do naszych uwag. Skupcie się na Policach – zaapelował Kowalewski.

Zdaniem radnego Koalicji Obywatelskiej Damiana Walczaka projekt budżetu przedstawiony radnym Rady Miejskiej w Policach ma swoje plusy i swoje minusy.

– To odzwierciedla warunki, w jakich projekt budżetu został stworzony – podkreślił radny Walczak. – Został stworzony w warunkach, w których z jednej strony oczywiście otrzymujemy różnego rodzaju dodatki, dotacje z Regionalnych Programów Operacyjnych, z drugiej strony wojny za wschodnią granicą, wzrostu cen energii, wzrostu cen gazu i wszystkich tych czynników, które sprawiają, że dużo trudniej funkcjonuje się w takich jednostkach jak chociażby gmina Police – kontynuował radny Koalicji Obywatelskiej.

Damian Walczak sugerował radnym Rady Miejskiej w Policach, aby kierowali się zdrowym rozsądkiem i nie przekreślali dorobku samorządu. Zaapelował, aby radni razem przeszli przez ten jakże trudny budżet i zagłosowali za jego przyjęciem.

– Ten budżet został tak skopany, że mocniej go skopać już nie można. Zostaniemy bez budżetu? Przyjmijmy ten budżet dla dobra sprawy ponad podziałami – apelował Wiesław Gaweł ze Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Gryf XXI.

Głosowanie nad budżetem projektu: za: 9, przeciw: 11.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.