Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Echaust: „To nie gra w żółte i niebieskie”! Mieszkańcy chcą bezpośrednich spotkań z władzami gminy Police

W czwartkowy wieczór w Hotelu Dobosz w Policach odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie obwodnicy Polic zorganizowane przez radnych Artura Echausta oraz Sławomira Kajkowskiego, w których wzięło kilkaset osób.

Konsultacje społeczne w Hotelu Dobosz

na zdjęciu: czwartkowe spotkanie konsultacyjne cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców

W spotkaniu udziału nie wzięli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Policach, których zaprosili organizatorzy spotkania konsultacyjnego. Radny Echaust zaprezentował pismo, które otrzymał od burmistrza Polic Władysława Diakuna.

– Zgodnie z planem działań przedstawionym radnym Rady Miejskiej w Policach na spotkaniu 12 stycznia 2023 r., na potrzeby konsultacji społecznych organizowanych przez Urząd Miejski w Policach, dla zadania „Obwodnica Polic” zostaną zorganizowane bezpośrednie spotkania z mieszkańcami. (...) Obecnie zbierane są opinie, które na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. licznie nadsyłają mieszkańcy. – czytamy w piśmie burmistrza Polic.

W dalszej części dokumentu widnieje informacja, że harmonogram bezpośrednich spotkań z mieszkańcami ma zostać przygotowany po najbliższej sesji Rady Miejskiej w Policach, przypadającej na dzień 31 stycznia.

W początkowej fazie spotkania radny Echaust starał się zebranym mieszkańcom przedstawić główne założenia projektu.

Według radnych Artura Echausta i Sławomira Kajkowskiego obwodnica Polic ma za zadanie przede wszystkim służyć mieszkańcom gminy Police, poprzez sprawną komunikację z/do Szczecina z pominięciem Przęsocina. Węzeł „Police” wraz z Zachodnim Drogowym Obejściem Szczecina ma z kolei za zadanie wyprowadzić ciężki ruch z terenów przemysłowych i włączyć gminę Police do sieci dróg ekspresowych S3/S6.

– To nie gra w żółte i niebieskie. – zaznaczył Artur Echaust. – Traktujmy to jako obwodnicę Polic. Interes jednostki, ale również jako interes gminy Police. – tłumaczył radny.

W opinii organizatorów spotkania obwodnica Polic nie powinna służyć do wyprowadzenia transportu ciężkiego ani z Grupy Azoty Police, ani z terenów przemysłowych z Północnego Szczecina.

Radni pokusili się o porównanie argumentów za i przeciw prezentowanych dwóch wariantów – żółtego i niebieskiego.

Jedynym argumentem za „żółtym” wariantem drogi radny Echaust i Kajkowski upatrują w minimalnej ilości stron postępowania – wymieniając Lasy Państwowe i Gminę Miasto Szczecin. Wśród argumentów przeciw radni wymienili m.in. brak rozwiązania problemu płynnej komunikacji między Policami a Szczecinem czy brak realnej alternatywy dla dojazdu z i do Szczecina.

W opinii radnych jest to projekt nieakceptowalny społecznie. Co ciekawe, mimo sprzeciwu części mieszkańców Przęsocina, taki zapis nie znalazł się po stronie wariantu „niebieskiego”. W tym przypadku argumentami przeciw jest wycinka drzew oraz wykup nieruchomości.

Wśród argumentacji za wyborem wariantu „niebieskiego” radni wymienili m.in. drogę alternatywną do i ze Szczecina, otwarcie nowych możliwości inwestycyjnych, perspektywę włączenia przebiegu do Trasy Północnej oraz brak uciążliwości dla mieszkańców Polic i Przęsocina.

– Proszę przekazać burmistrzowi, że Police nie zgadzają się na wariant „żółty”, a Przęsocin na wariant „niebieski”. Niech pan Pisański odda te pieniądze skąd przyszły. – powiedział jeden z uczestników spotkania.

Prezes Ogrodów Działkowych „Nad Grzepnicą” Bożena Krasińska zasugerowała z kolei, że w związku z tym, że radni nie mają mocy sprawczej, niezadowoleni z proponowanych przebiegów obwodnicy Polic mieszkańcy, powinni dążyć do bezpośrednich spotkań z burmistrzem Polic oraz jego zastępcami.

Czwartkowe spotkanie wyraźnie pokazało, że zainteresowani przebiegiem obwodnicy Polic mieszkańcy, oczekują spotkania z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Policach odpowiedzialnymi za przygotowanie poszczególnych wariantów obwodnicy Polic. Bez rozmów, merytorycznej dyskusji i wsłuchania się w argumenty każdej ze stron ciężko będzie o wspólne stanowisko, które będzie ogólnie akceptowalne.

Artykuły Powiązane:

Gmina Police: „Nie wybraliśmy dotychczas żadnego z proponowanych wariantów”

Mieszkańcy mówią NIE dla "żółtego" etapu obwodnicy Polic

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.