Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Jak prawidłowo segregować odpady zmieszane? Koniecznie sprawdź

Urząd Gminy Dobra przygotował dla mieszkańców poradnik w sprawie prawidłowej segregacji odpadów zmieszanych.

Prawidłowa Segregacja Odpadów Zmieszanych

na zdjęciu: Pojemniki na odpady w gminie Dobra

– Ideą segregacji jest możliwość ponownego wykorzystania surowców znajdujących się w naszych odpadach. – tłumaczy Anna Budzyńska, kierownik Wydziału ds. Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i Egzekucji Urzędu Gminy Dobra. – Niestety znaczna część mieszkańców umieszcza odpady nadające się do segregacji w pojemniku na odpady zmieszane, czego dowodem jest codzienna dokumentacja fotograficzna, która wpływa do Urzędu Gminy od firmy odbierającej odpady. – podkreśla Budzyńska.

Co zaliczamy do odpadów zmieszanych?

Jest tylko kilka rodzajów odpadów, które zaliczamy do zmieszanych. Są to przede wszystkim: szmatki, ścierki, gąbki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, odchody zwierząt, niedopałki papierosów, paragony ze sklepu lub bankomatu, porcelana, fajans, produkty higieniczne, takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, puste zapalniczki, stłuczone naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, stare obuwie, styropian opakowaniowy, czy żwirek, trociny z kuwet dla zwierząt, rękawiczki gumowe lub lateksowe.

Najczęściej popełniane błędy?

Opakowania plastikowe np. po mięsie, butelka plastikowa po oleju w pojemniku na odpady zmieszane. Odpady te nadają się do recyklingu i bez wątpienia powinny znaleźć się w worku żółtym oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne” [ŹLE]

Odpady te nadają się do recyklingu i bez wątpienia powinny znaleźć się w worku żółtym oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne”.

Opakowania plastikowe np. po jogurcie, śmietanie, serkach w pojemniku na odpady zmieszane [ŹLE]

Te odpady również powinny znaleźć się w żółtym worku i nie ma potrzeby ich myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane [ŹLE]

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

Karton np. po pizzy w odpadach zmieszanych. O ile nie jest bardzo zatłuszczony zwykle nadaje się do niebieskiego worka z napisem „papier” [ŹLE]

Paragony w „papierze” [ŹLE]

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

Styropian opakowaniowy w „plastiku” [ŹLE]

Tego typu odpad umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane.

Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „BIO” [ŹLE]

Tylko resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe.

Odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych [ŹLE]

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Zabawki w pojemniku na odpady zmieszane [ŹLE]

Tego rodzaju odpady należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

W czarnych pojemnikach nie mogą się też znaleźć odpady niebezpieczne, takie jak: baterie, akumulatory, odpady medyczne, lekarstwa, opakowania po środkach ochrony roślin, świetlówki i elektrośmieci, sprzęt elektryczny. Tego rodzaju rzeczy również powinny być dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.