reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Burzliwa dyskusja na temat dzików w Pilchowie

Dzisiejsze wybory nowego sołtysa sołectwa Pilchowo poprzedziła dyskusja dotycząca problemu mieszkańców z dziką zwierzyną. Do Pilchowa przyjechał m.in. łowczy pobliskiego koła łowieckiego oraz reprezentant Straży Miejskiej w Policach.

Budowa ronda na ul. Piłsudskiego w Policach

na zdjęciu: spotkanie w Pilchowie

Jako pierwszy głos zabrał strażnik miejski, który w przypadku pojawienia się watahy dzików, poradził mieszkańcom, aby dzwonić na numer alarmowy straży miejskiej. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce wysłany zostanie patrol straży miejskiej.

Na pytanie jednej z mieszkanek, w jakim czasie strażnicy miejscy będą w stanie dotrzeć na miejsce, kiedy ta np. poinformuje o dzikach blokujących wejście do posesji – usłyszała, że w najkrótszym możliwym.

Zdecydowanie większy problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy dzika zwierzyna zaatakuje człowieka, tak jak to miało miejsce, chociażby w przypadku p. Katarzyny, o której pisaliśmy na naszych łamach w artykule: „Dziki zaatakowały mieszkankę Pilchowa!”. Trudno bowiem broniąc się przed agresywnym zwierzęciem dzwonić na numer alarmowy straży miejskiej.

Wydaje się, że grupa mieszkańców zainteresowanych tym tematem miała zgoła odmienne oczekiwania niż wysłuchanie dobrych porad jak zachować się w sytuacji, kiedy na naszej drodze spotkamy lochę z młodymi. O ile sama edukacja również powinna być ważnym aspektem funkcjonowania w środowisku z dziką zwierzyną, to jednak główny problem, który dziś zgłaszają mieszkańcy, brzmi: obawiamy się o swoje bezpieczeństwo!

Obecna na zebraniu wicestarosta policki Joanna Napiwodzka poinformowała, że Starostwo Powiatowe w Policach otrzymało wprawdzie od wojewody zachodniopomorskiego dotację rzędu 50 tysięcy złotych na odstrzał dzików, jednak spełnione muszą konkretne warunki.

Były sołtys sołectwa Pilchowo Michał Rajewski zaproponował, aby odciągnąć dziki od zabudowań mieszkalnych poprzez ustawienie w lesie paśników. To jednak jest niemożliwe z uwagi na wprowadzony zakaz dokarmiania dzikich zwierząt w związku z chorobą ASF (Afrykański Pomór Świń).

Obecny i dziś wybrany na nową kadencję sołtys Ireneusz Todorski zaapelował do mieszkańców o zgłaszanie mu informacji związanych z pojawianiem się dzików w rejonie Pilchowa.

Do sprawy będziemy wracać.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.