- Wiadomości
- Opublikowano:
Napiwodzka: „W temacie dzików ważna jest współpraca obu samorządów: gminnego i powiatowego, straży miejskiej i nadleśnictwa”
W związku z nasilającym się w ostatnim czasie problemem występowania dzików na terenach zurbanizowanych sołectwa Pilchowo na terenie Gminy Police zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Joanny Napiwodzkiej, wicestarosty polickiego.

na zdjęciu: Joanna Napiwodzka wicestarosta policki
– Kompetencje starosty w zakresie postępowania z dziką zwierzyną określa wyłącznie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie, zgodnie z którym starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie, odłowie wraz z uśmierceniem lub odstrzałem redukcyjnym zwierzyny, jedynie w przypadkach szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej. – mówi Joanna Napiwodzka.
Jak podkreśla wicestarosta policki, sposób postępowania wobec dzikiej zwierzyny przebywającej na terenach zurbanizowanych zdecydowanie zależy od skutków wywołanych jej obecnością.
– Obecność dzików w m. Pilchowie na ul. Warszewskiej, Wiejskiej czy Klonowej i ich agresywne zachowanie wobec ludzi dowodzi, że zwierzyna wywołuje strach oraz zagrożenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. – zauważa Napiwodzka. – W przywołanej sytuacji tj. wskazującej na zagrożenie utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa, zastosowanie powinny mieć przepisy ustawy o samorządzie gminnym, z których zwłaszcza art. 7 ust. 1 pkt 14 wskazuje, że sprawy porządku publicznego bezpieczeństwa obywateli stanowi zadanie własne gminy. – dodaje.
Jak tłumaczy dalej Joanna Napiwodzka – obecność dzików powodująca zagrożenie w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej (np. obiekty małej architektury, urządzenia energetyczne, parki, obiekty rekreacyjne czy cmentarz), stosownie udokumentowana poprzez wskazanie m.in.: lokalizacji, charakteru i rozmiaru szkód, określenie wysokości kosztów niezbędnych do podjęcia napraw, fotografii, liczby zgłoszeń mieszkańców czy protokołów oględzin, może być powodem do wszczęcia postępowania administracyjnego przez starostę w przedmiocie wydania decyzji o odłowie czy odłowie z uśmierceniem.
W opinii wicestarosty Napiwodzkiej, do której zwróciliśmy się prośbą o komentarz, ogromnie ważna jest współpraca obu samorządów: gminnego i powiatowego, straży miejskiej i nadleśnictwa.
Ważne jest również stosowanie działań profilaktycznych polegających na edukacji o niedokarmianiu dzików, jak i działań odławiania (odławiania z uśmierceniem – przyp. red.) dzikiej zwierzyny.
Powiązane Artykuły:
Dziki zaatakowały mieszkankę Pilchowa!
Kolejna osoba zaatakowana przez dziki w Pilchowie! Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie
Burzliwa dyskusja na temat dzików w Pilchowie
Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda