Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Napiwodzka: „W temacie dzików ważna jest współpraca obu samorządów: gminnego i powiatowego, straży miejskiej i nadleśnictwa”

W związku z nasilającym się w ostatnim czasie problemem występowania dzików na terenach zurbanizowanych sołectwa Pilchowo na terenie Gminy Police zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Joanny Napiwodzkiej, wicestarosty polickiego.

wicestarosta policki Joanna Napiwodzka

na zdjęciu: Joanna Napiwodzka wicestarosta policki

– Kompetencje starosty w zakresie postępowania z dziką zwierzyną określa wyłącznie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie, zgodnie z którym starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie, odłowie wraz z uśmierceniem lub odstrzałem redukcyjnym zwierzyny, jedynie w przypadkach szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej. – mówi Joanna Napiwodzka.

Jak podkreśla wicestarosta policki, sposób postępowania wobec dzikiej zwierzyny przebywającej na terenach zurbanizowanych zdecydowanie zależy od skutków wywołanych jej obecnością.

– Obecność dzików w m. Pilchowie na ul. Warszewskiej, Wiejskiej czy Klonowej i ich agresywne zachowanie wobec ludzi dowodzi, że zwierzyna wywołuje strach oraz zagrożenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. – zauważa Napiwodzka. – W przywołanej sytuacji tj. wskazującej na zagrożenie utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa, zastosowanie powinny mieć przepisy ustawy o samorządzie gminnym, z których zwłaszcza art. 7 ust. 1 pkt 14 wskazuje, że sprawy porządku publicznego bezpieczeństwa obywateli stanowi zadanie własne gminy. – dodaje.

Jak tłumaczy dalej Joanna Napiwodzka – obecność dzików powodująca zagrożenie w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej (np. obiekty małej architektury, urządzenia energetyczne, parki, obiekty rekreacyjne czy cmentarz), stosownie udokumentowana poprzez wskazanie m.in.: lokalizacji, charakteru i rozmiaru szkód, określenie wysokości kosztów niezbędnych do podjęcia napraw, fotografii, liczby zgłoszeń mieszkańców czy protokołów oględzin, może być powodem do wszczęcia postępowania administracyjnego przez starostę w przedmiocie wydania decyzji o odłowie czy odłowie z uśmierceniem.

W opinii wicestarosty Napiwodzkiej, do której zwróciliśmy się prośbą o komentarz, ogromnie ważna jest współpraca obu samorządów: gminnego i powiatowego, straży miejskiej i nadleśnictwa.

Ważne jest również stosowanie działań profilaktycznych polegających na edukacji o niedokarmianiu dzików, jak i działań odławiania (odławiania z uśmierceniem – przyp. red.) dzikiej zwierzyny.

Powiązane Artykuły:

Dziki zaatakowały mieszkankę Pilchowa!

Kolejna osoba zaatakowana przez dziki w Pilchowie! Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie

Burzliwa dyskusja na temat dzików w Pilchowie

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.