reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Kolejny protest mieszkańców przeciwko planowanemu przbiegowi Obwodnicy Polic

Dziś odbył się protest mieszkańców Mścięcina, Skolwina oraz ulicy Nadbrzeżnej w Policach przeciwko obu wariantom przebiegu „białego” planowanej obwodnicy Polic.

Msza Święta za Ojczyznę

na zdjęciu: kolejny protest przeciwko budowie obwodnicy Polic

Mieszkańcy ulicy Nadbrzeżnej nie wyobrażają sobie, aby droga, którą mają jeździć dziesiątki tirów, prowadziła w bezpośrednim sąsiedztwie ich domów.

– My mieszkamy na ulicy Nadbrzeżnej i puszczenie całego ruchu, który ma obwodzić cały ruch ściągający z północnej części Szczecina, będzie puszczony nam przy oknach. – tłumaczy Wioleta Staśko, mieszkanka ulicy Nadbrzeżnej w Policach. – Mamy domy poniemieckie, które nie mają fundamentów, grozi to zawaleniem kilkunastu domów wzdłuż ulicy i nikt się z tym nie liczy. Każdy chce mieć las, ciszę i spokój, ale mówmy też, że ludzie chcą normalnie żyć i mieć gwarancję, że ten dom się po prostu nie rozwali – dodaje.

Mieszkańcy ul. Nadbrzeżnej zgodnie podkreślają, że od kilkunastu lat nie mogą doczekać się remontu.

Na zdjęciu: (od lewej) Wioleta Świebioda i Wioleta Staśko, mieszkanki ul. Nadbrzeżnej w Policach

– Powiat Policki nie robi nic, totalnie nic odnośnie remontu tej drogi. Jak państwo jeździcie, to widzicie, że to jest tor przeszkód. Dziura na dziurze, a to jest droga, którą jeżdżą autobusy, tiry i my mieszkańcy. – powiedziała Wioleta Staśko. – My też kochamy ten las i uwielbiamy nim spacerować, ale nie mówmy, że tak strasznie zniszczymy las – dodała.

– Remontujemy dom, położyliśmy regipsy. Nie zdążyliśmy kupić kafli, a już mamy wszystko do wymiany, bo wszystko jest popękane. Jedyne co w sprawie drogi słyszmy z Powiatu Polickiego, to to, że nie ma pieniędzy. Od kilku lat obiecują nam, że zrobią tę drogą i jakoś zrobić nie mogą. – zaznacza Wioleta Świeboda również mieszkanka ulicy Nadbrzeżnej w Policach.

Jak podkreślali zgodnie mieszkańcy ul. Nadbrzeżnej, ich nie interesuje remont drogi powiatowej w Stobnie. Ich interesuje remont drogi powiatowej, którą mają pod swoimi oknami.

Mieszkańcy Skolwina mają z kolei pretensje, że zostali całkowicie pominięci w procesie konsultacji i nikt ich o zdanie nawet nie zapytał.

– Chcieliśmy zaprotestować przeciwko podejmowaniu za nas decyzji przez mieszkańców Polic. – powiedziała Aneta Szmudzińska, mieszkanka Skolwina. – Czujemy się oszukani, że nie mamy żadnych konsultacji społecznych, żadnych decyzji wiążących się z nami nie podejmuje. Chcieliśmy zaprotestować przeciwko budowie tej drogi. – kontynuowała mieszkanka Skolwina.

Na zdjęciu: Aneta Szmudzińska, mieszkanka Skolwina

Mieszkańcy Skolwina mają pretensje o brak stosownych rozmów i konsultacji, jednak problem polega na tym, że Skolwin administracyjnie należy do Miasta Szczecina i ewentualne konsultacje z mieszkańcami Skolwina powinni prowadzić przedstawiciele prezydenta Szczecina.

– To jest miejsce naszego odpoczynku po ciężkim dniu pracy. To miejsce rekreacji, miejsce do biegania. Nazywamy to naszą taką „skolwińską knieją”, gdzie jest nasz taki mały rezerwat krajobrazowy. Ktoś, kto zna te tereny, to wie, że takiego drugiego miejsca nie ma w okolicy. Są tutaj wąwozy, są strugi, jest pełno saren, gdzie jest ostoja bobra, a oni chcą nam to wszystko zabrać, zniszczyć, a my się na to nie zgadzamy. – powiedział Marcin Hawrylak, mieszkaniec Skolwina.

Na zdjęciu: Marcin Hawrylak, mieszkaniec Skolwina

Mieszkańcy Mścięcina mają z kolei obawy, że przebieg „biały”, który był prezentowany podczas kwietniowego spotkania z mieszkańcami, jest tym ostatecznym i że droga przebiegać będzie za posesja zlokalizowanymi przy ul. Bukowej.

– Kupując 22-lata temu dom w spokojnej okolicy, sprawdzałem plan zagospodarowania przestrzennego i tam miała być cicha rekreacja – korty tenisowe, a będę miał drogę. Stąd nasz protest. – powiedział Roman Marcinkowski, mieszkaniec ul. Bukowej w Mścięcinie.

Mieszkańcy podkreślali, że przebieg „biały”, który zakłada budowę dwóch rond w połączeniu z obecnymi przejazdami kolejowymi, przez które w 2025 roku oprócz transportów przemysłowych, jeździć będzie również Szczecińska Kolej Metropolitalna sprawi, że droga będzie nieprzejezdna.

Jak widać, każdy kolejny wariant prezentowany przez Gminę Police ma swoich przeciwników. Ostateczna decyzja dotycząca przebiegu obwodnicy Polic w dalszym ciągu nie zapadła. Trudno będzie jednak zadowolić wszystkich mieszkańców. Z perspektywy Polic budowa obwodnicy jest jednak kluczowa, bowiem bez obwodnicy cały ruch ciężarowy i turystyczny w kierunku planowanego tunelu przez Świętą przemierzać będzie ulicami Polic.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.