- Wiadomości
- Opublikowano:
Z terenu po firmie Ecorama usunięto już blisko 49 tysięcy ton odpadów!
Z terenu nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Kamiennej w Policach w okresie od 1 grudnia ubiegłego roku do końca sierpnia 2023 roku usunięto blisko 49 tysięcy ton śmieci.

na zdjęciu: teren po firmie Ecorama przy ul. Kamiennej w Policach
– Dokonaliśmy łącznie pięciu odbiorów częściowych realizacji usunięcia niewłaściwie składowanych odpadów – powiedziała Joanna Napiwodzka, wicestarosta policki.
Przypomnijmy, że ówcześni dzierżawcy terenu – firma Ecorama informowała, że przy ul. Kamiennej w Policach ma powstać nowoczesna instalacja do odzysku odpadów i kilkadziesiąt miejsc pracy. Po zapowiedzi ambitnych planów pozostała jedynie sterta śmieci, które na własny koszt zmuszone było uprzątnąć Starostwo Powiatowe w Policach.
W roku 2010 firma Ecorama rozpoczęła swoją działalność w zakresie gospodarowania odpadami na mocy decyzji administracyjnej wydanej przez ówczesnego starostę polickiego – Leszka Guździoła oraz 3-letniej umowy na dzierżawę terenu.
– W związku z niewywiązywaniem się przez spółkę z umowy dzierżawy zawartej ze starostą polickim, zwłaszcza w zakresie opłat dzierżawnych oraz przywrócenia terenu dzierżawy do stanu pierwotnego po upływie terminu dzierżawy, ówczesny starosta policki w imieniu Skarbu Państwa wniósł do Sądu Okręgowego w Szczecinie pozew przeciwko firmie Ecorama – poinformowała w czerwcu 2020 roku wicestarosta policki Joanna Napiwodzka.
Sprawa zakończyła się w 2013 roku wyrokiem nakazującym spółce wydanie staroście polickiemu nieruchomości położonej przy ul. Kamiennej 3 w Policach w stanie wolnym od osób i rzeczy oraz zapłatę kosztów dzierżawy nieruchomości, wraz z odsetkami. Do postępowania przeciwko spółce w zakresie swoich kompetencji, włączył się również Burmistrz Polic, nakładając na firmę Ecorama w 2013 roku obowiązek usunięcia odpadów zgromadzonych na terenie przedmiotowych nieruchomości. Do dziś nie wywiązano się z tego obowiązku.
Powiat Policki nie był w stanie samodzielnie udźwignąć finansowo zadania polegającego na usunięciu nielegalnie składowanych odpadów przy ul. Kamiennej w Policach, dlatego też starał się pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiceprezesem wspomnianej instytucji jest Paweł Mirowski, były wicestarosta policki, któremu temat „bomby ekologicznej” pozostawionej po firmie Ecorama był doskonale znany z czasów pracy w Starostwie Powiatowym w Policach.
Powiat Policki pierwotnie uzyskał dofinansowanie w kwocie 15 milionów 300 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po ogłoszeniu przetargów okazało się jednak, że kwota jest niewystarczająca. NFOŚiGW dołożył kolejne 10 milionów złotych, co pozwoliło skutecznie ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę zadania pn. „Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej”.
– Usunięcie odpadów z ponad czterech hektarów gruntu i jego rekultywacja będzie miała jeszcze inny istotny walor – uzyskamy teren biologicznie czynny – a więc miejsce planowanego, ale i też spontanicznego rozwoju przyrody. Jestem przekonany, że działanie to zwiększy także świadomość ekologiczną mieszkańców na temat zagrożeń płynących z nielegalnego składowania odpadów i roli jaką pełnią zorganizowane tereny zielone – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW w maju 2021 roku podczas podpisywania umowy na dofinansowanie ze starostą polickim Andrzejem Bednarkiem.
Całkowity koszt zadania wyniesie około 30 milionów złotych.
– Po zakończeniu pierwszego etapu, przystąpiliśmy do realizacji etapu drugiego polegającego na rekultywacji wraz z remediacją terenu z nadaniem nowych wartości użytkowych związanych ze zwiększeniem powierzchni biologicznie czynnej – podkreśla wicestarosta Napiwodzka.
Powiat Policki ogłosił zamówienie publiczne na realizację etapu drugiego w sierpniu br.
Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda