reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Grupa Azoty Police z 2-letnim dostępem do niskokadmowych złóż fosforytów

Grupa Azoty Police zagwarantowała sobie dwuletni dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów. We wtorek, 5 lutego w Szwajcarii została podpisana w tej sprawie trójstronna umowa.

Kontrakt został zawarty pomiędzy trzema podmiotami: Grupą Azoty Police (kupującym), Ameropa AG (sprzedającym) oraz Somiva SA (producentem — kopalnią fosforytu). To ostatnie przedsiębiorstwo posiada 25-letnią koncesję na wydobycie kopalin Ndiendoury-Ouali Diala w regionie Matam (północny wschód Senegalu).

– Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski. Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości – powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police.

Szacunkowa wartość kontraktu wynosi 64 miliony dolarów. Umowa obowiązywać będzie do 28 lutego 2021 r.

Fosforyty to podstawowy surowiec do produkcji nawozów wieloskładnikowych (w tym niskokadmowych). Grupa Azoty Police od lat kupuje je od głównych i najbliższych logistycznie producentów, czyli z krajów Afryki Północnej, przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela czy Egiptu. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich). Skala produkcji takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. Jednakże w związku z możliwymi zmianami w prawodawstwie Unii Europejskiej, policka spółka zabezpiecza w ten sposób pozyskanie długoterminowego dostawcy tego typu surowca.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.