reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Instalacja polipropylenu ruszy w drugiej połowie 2022 roku

Podczas sesji Rady Miejskiej w Policach bieżące informacje na temat budowy instalacji Polimery Police zaprezentowali przedstawiciele spółki PDH Police – wiceprezes Władysław Madej oraz dyrektor ds. realizacji projektu Marcin Palczyński.

PDH Polska będzie kupowała do 500 tysięcy ton propanu rocznie. Z tej ilości propanu ma powstać około 429 tysięcy ton propylenu rocznie. Produkcja polipropylenu będzie wynosiła około 437 tysięcy ton rocznie.

Jak informują przedstawiciele PDH Polska, dostawy propanu i etylenu mają być dostarczane drogą wodną. Zbiorniki kriogeniczne tych dwóch substancji będą wykonane w tej samej technologii, co terminal LNG w Świnoujściu.

Polipropylen z polickiej Spółki ma być głównie transportowany transportem samochodowym. Nie wyklucza się jednak, że będzie on również transportowany drogą wodną.

– Zostały wytypowane trzy trasy transportu samochodowego. Pierwsza prowadzi przez Trasę Zamkową w Szczecinie, następnie przez tereny wzdłuż Odry, Stołczyn, Golęcin i Skolwin, a w Policach (...) ul. Wojska Polskiego i Piotra i Pawła. Wariant nr 2 rozpoczyna się również Trasą Zamkową, następnie Jana z Kolna, Gontyny, Bogumińską i do Szosy Polskiej. a następnie do Zakładów Chemicznych Police. I trzecia trasa przez Głębokie, następnie przez Pilchowo (...), Tanowo i do Zakładów Chemicznych Police – mówił Marcin Palczyński.

Pomiędzy instalacjami produkcyjnymi PDH i Polipropylenu będą zainstalowane zbiorniki na propylen.

– Polipropylen będzie natomiast gromadzony w 66 silosach o pojemności 450 ton (...), żeby zapewnić cały czas odbiór, płynność dostaw, a także spełnić oczekiwania klienta – zaznaczył Władysław Madej.

Wykonawca ma został wyłoniony na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 roku. Podpisanie umowy z wykonawcą ma nastąpić w połowie 2019 roku. Rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić z początkiem 2020 roku. W szczytowym momencie na budowie pracować będzie nawet kilka tysięcy ludzi, co ma zapewnić odpowiednie tempo realizacji projektu. W drugiej połowie 2022 roku ma ruszyć instalacja – w gotowym zakładzie pracę znajdzie około 350 osób.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.