reklama

Emerytura do 2,5 tysiąca złotych bez podatku

Sejm przyjął pakiet rozwiązań podatkowych, w których znalazła się wypłata emerytur do kwoty 2 500 złotych bez podatku. Jak deklaruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na zmianie skorzysta około 90% seniorów.

– Oznacza to, że świadczenia do 2,5 tysiąca złotych nie będą opodatkowane, z kolei osoby otrzymujące wyższe emerytury zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tysiąca złotych. Dzięki temu w portfelach emerytów i rencistów zostanie więcej pieniędzy. To kolejny krok na drodze do poprawy jakości życia polskich seniorów i budowania kompleksowej polityki senioralnej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Reforma podatkowa zakłada też PIT-0 dla seniorów. To zachęta do pozostania na rynku pracy. Będą z niego korzystać zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (skala, „liniówka” i ryczałt), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo.

PIT-0 dla seniora będzie działał tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 złotych. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tysięcy złotych. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tysięcy złotych kwoty wolnej + 85 528 złotych ulgi – przyp.red.).

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację