reklama
reklama
reklama
 baner główny (10) - 1600 x 450 [header]

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Czy Grupa Azoty Police zatrzymała swoje instalacje z powodu cen gazu? Mamy komentarz firmy

W ostatnich dniach było głośno o problemach z dostępnością dwutlenku węgla, wykorzystywanego w przemyśle spożywczym. Jedną z przyczyn tego kryzysu było m.in. zatrzymanie części należących do Grupy Azoty instalacji. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w polickiej spółce.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne

na zdjęciu: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

Przyczyną zatrzymania części instalacji w zakładach należących do Grupy Azoty oraz do Anwilu są bardzo wysokie ceny gazu potrzebnego do produkcji. Z tego powodu zatrzymana została m.in. produkcja nawozów azotowych.

- W Grupie Azoty Police ruch instalacji produkcyjnych i pomocniczych odbywa się zgodnie z przyjętym planem. Część instalacji produkcyjnych znajduje się w planowanych postojach remontowych rocznych - informuje Hanna Różycka z biura komunikacji i relacji inwestorskich polickiej spółki.

W poniedziałek Orlen poinformował, że należący do niego Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych, a tym samym również dwutlenku węgla.

Dwutlenek węgla jest wykorzystywany m.in. do wysycania napojów gazowych, ale również w procesach technologicznych takich jak przetaczanie gotowych produktów lub półproduktów między zbiornikami, czy też do zapewniania hermetyczności opakowań. Wśród głównych dostawców wykorzystywanego w przemyśle CO2 są: Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty ZAK, Grupa Azoty S.A. oraz Anwil.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.