reklama
reklama
reklama
 baner główny (10) - 1600 x 450 [header]

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Pierwsza dostawa propanu do nowego gazoportu w Policach

Gazowiec „Guadalupe Explorer” dostarczył dziś pierwsze 22 tysiące ton propanu, które zostaną przeładowane do zbiorników propanu na terenie Morskiego Terminalu Gazowego inwestycji Polimery Police.

Gazowiec Guadalupe Explorer

na zdjęciu: Gazowiec „Guadalupe Explorer”

Dostarczony dziś propan posłuży do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu. Dostawa realizowana jest w ramach umowy na zakup propanu z firmą Trafigura PTE Ltd. na kwotę około 250 milionów dolarów.

Dzięki parafowanej umowie zabezpieczone zostało ponad 50 procent zapotrzebowania Grupy Azoty Polyolefins na surowiec w latach 2023-2024.

W trakcie wydarzenia list od wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina odczytał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

– Projekt Polimery Police jako budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego może być śmiało uznany za inwestycję przyszłości. Polipropylen jest uniwersalnym tworzywem sztucznym, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Serdecznie gratuluję całemu Zarządowi spółki, a także wszystkim, którzy na co dzień przyczyniają się do realizacji tej strategicznej inwestycji. Mam nadzieję, że stanie się ona dumą dla całej Grupy Azoty, przynosząc jak najlepsze korzyści w przyszłości – napisał w liście Jacek Sasin.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tysięcy metrów sześciennych każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tysięcy metrów sześciennych.

– Zrealizowana dostawa propanu potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę inwestycji. Całościowy postęp prac wynosi już ponad 98 procent, a przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie, należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego. Tym samym, w przyszłym roku będziemy uruchamiać inwestycję, dzięki której Grupa Azoty i Polska dołączą do europejskiej czołówki w produkcji polipropylenu i będą jednymi z największych wytwórców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 stopni Celsjusza (propan) i -104 stopni Celsjusza (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

– Ta dostawa dzisiejsza, otwarcie Gazowego Portu Morskiego w Policach, to również szansa dla dalszego rozwoju województwa zachodniopomorskiego. (…) To jest dopiero początek rozwoju tego miejsca. Gazoport otwiera możliwości, sami już tego doświadczamy, ustawia się tutaj, w Policach, kolejka inwestorów, którzy widzą możliwości przeładunkowe, możliwości komunikacyjne, które stwarza ten port, na dalsze inwestycje i rozwój tej gminy, rozwój gospodarki Polski – powiedział Mariusz Grab, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

W wydarzeniu z okazji pierwszej dostawy propanu udział wzięli m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc, wiceprezesi Zarządu Grupy Azoty S.A. Mariusz Grab i Grzegorz Kądzielawski oraz prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński, posłowie na Sejm Artur Szałabawka, Leszek Dobrzyński, Michał Jach a także policcy samorządowcy starosta policki Andrzej Bednarek i burmistrz Polic Władysław Diakun.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.