- #Strefa Biznesu
- Opublikowano:
3,5 tysiąca ton etylenu przypłynęło do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach
Dziś na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. trafiło pierwsze 3,5 tysiąca ton surowca.

na zdjęciu: gazowiec Gaschem Rhone
Roczne zapotrzebowanie na etylen szacuje się na około 13 tysięcy ton.
Etylen, który dziś do Polic dostarczył gazowiec Gaschem Rhone, zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności do procesów schładzania, uruchamiania i testów naziemnego zbiornika oraz instalacji towarzyszących umiejscowionych na terenie Terminalu, a w kolejnym etapie do rozpoczęcia produkcji kopolimerów polipropylenu.
Etylen będzie przechowywany w naziemnym zbiorniku o pojemności 12 tysięcy metrów sześciennych w stanie schłodzonym do temperatury -104°C.
Zintegrowany kompleks chemiczny, którego całkowity koszt budowy wynosi około 1,8 miliarda dolarów, składa się z instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacji do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tysięcy ton rocznie.
Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.
Autor: Gracjan Broda, Foto: Grupa Azoty Polyolefins S.A.