reklama
reklama

COVID-19, groźny czy nie? Nosić maseczki czy ich nie nosić?

COVID-19, czyli ostra niewydolność układu oddechowego. Wirus, który sparaliżował cały świat. Wprowadzone w marcu restrykcje sprawiły, że udało się uniknąć sytuacji, jaką obserwowaliśmy we Włoszech i Hiszpanii.


W wyścigu o fotel prezydenta liczą się już tylko Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

W niedzielę, 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie, podczas których Polki i Polacy wybierać będą głowę Państwa. Dziś najbliżej w wyścigu o fotel prezydencki wydaje się być ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej – Rafał Trzaskowski.


Przypomnijmy, że pierwotnie wybory miały się odbyć 10 maja. Panująca w kraju pandemia koronawirusa oraz niezdecydowanie ówczesnego wicepremiera w rządzie Zjednoczonej Prawicy Jarosława Gowina, sprawiło, że planowane wybory korespondencyjne się nie odbyły.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory dotrzymaniem obietnic z 2015 roku

Tak jak się można było spodziewać Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w Polsce, uzyskując przy tym możliwość samodzielnego sprawowania władzy, co dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego było kluczowe.


Przeglądając media społecznościowe, można odnieść wrażenie, że duża część społeczeństwa wierzyła, że wybory może wygrać Koalicja Obywatelska. Ale czy były ku temu jakiekolwiek przesłanki? W mojej opinii nie. Z racji, że koszula zawsze bliższa ciału, odniosę się sytuacji w 41 okręgu wyborczym, w którym partia Grzegorza Schetyny o mały włos nie przegrała.

Dla Prawa i Sprawiedliwości to będzie walka o większość konstytucyjną a nie o zwycięstwo

Jesienne wybory parlamentarne będą dla Zjednoczonej Prawicy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie ważniejsze niż nie tak dawne wybory do Parlamentu Europejskiego. Jesienne wybory będę nawet ważniejsze niż te na jesieni roku 2015, po których partia Jarosława Kaczyńskiego przejęła władzę w Polsce.


Prawo i Sprawiedliwość, jeżeli nie popełni karygodnych błędów w kampanii wyborczej, będzie sprawować władzę przez kolejne 4 lata. Jarosław Kaczyński jednak doskonale zdaje sobie sprawę, że walka nie toczy się o samo zwycięstwo, ponieważ to PiS ma raczej w kieszeni. Chodzi o kontynuowanie samodzielnych rządów, a najlepiej uzyskanie większości konstytucyjnej, która da Zjednoczonej Prawy możliwość dokonania zmian w konstytucji i kolejnych istotnych zmian w kraju.

Dlaczego wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość?

Prawo i Sprawiedliwość wygrało kolejne wybory z rzędu, chociaż można było przypuszczać, że przewaga partii rządzącej nad Koalicją Europejską będzie jeszcze wyższa.


Koalicja Europejska zastanawia się, dlaczego przegrała wybory, tymczasem Prawo i Sprawiedliwość powoli przygotowuje się już do kolejnych. Tych na jesieni, które zarówno dla partii Jarosława Kaczyńskiego, jak i Grzegorza Schetyny będą najważniejsze.