Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Ktoś kogoś wykiwał w sprawie wynagrodzeń dla włodarzy miast i gmin

Ustawa regulująca wynagrodzenia dla prezydentów miast, burmistrz i wójtów stała się kością niezgody między włodarzami miast i gmin a lokalnym społeczeństwem.


Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Policach radny Damian Walczak sugerował, że to sprytnie zastawiona pułapka na samorządowców, którzy, aby dostosować się do zgodności przepisów prawa, lawinowo otrzymują podwyżki pobieranych comiesięcznie pensji.

W mojej opinii to pułapka, na którą dali się złapać sami samorządowcy, którzy próbując wykorzystać obowiązujące przepisy prawa, wywindowali pensje dla włodarzy poszczególnych gmin do ustawowego maksimum. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie naszych lokalnych samorządów, ale ogólnie sytuacji w całym kraju. Ustawa przewiduje jednak minimalne wynagrodzenia na poziomie nieco ponad 16 tysięcy złotych. I gdyby przyjąć taką retorykę – że poprzez wprowadzone przepisy prawa należy podnieść wynagrodzenie włodarzy miast i gmin do tego minimalnego poziomu – rzeczywiście winą za taki stan rzeczy można byłoby obarczyć Zjednoczoną Prawicę.

Co więcej, włodarze miast i gmin z czystym sumieniem mogliby przyjąć podwyżki swoich zarobków, nie odwołując się w żaden sposób do sytuacji ekonomicznej zarządzanych przez siebie samorządów. Jest przepis, trzeba go respektować, a więc przyjąć podwyżkę i nie dyskutować.

A że rządząca Zjednoczona Prawica – w pełni świadomie, czy też nie – liczyła na to, że rady miast i gmin będą chciały skorzystać z możliwości maksymalnego podwyższenia wynagrodzeń – to już inna sprawa.

Czy taki był plan, czy nie: efekt - wydaje się – został osiągnięty.

Autor: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.