reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Rok 2023 zainauguruje polityczny wyścig po stanowiska i wpływy

Rok 2023 będzie szczególnie istotny dla lokalnych polityków, którzy pomału rozpoczynają przygotowania do zbliżających się wielkimi krokami wyborów samorządowych, które zaplanowane zostały na wiosnę roku 2024.


W najbliższych miesiącach musimy przygotować się do zdecydowanie intensywniejszych działań podejmowanych przez polityków, bo zanim zaczniemy zastanawiać się, kto zostanie burmistrzem Polic, a kto wójtem gminy Dobra czy gminy Kołbaskowo, wybierać będziemy posłów i senatorów.

Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce odbyły się 13 października 2019 roku, a to oznacza, że na jesieni 2023 roku wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

W związku z tym, że obecna kadencja Sejmu trwa do 12 listopada, a wybory parlamentarne muszą odbyć się w dzień wolny od pracy, w ciągu 30 dni od zakończenia kadencji, to znaczy, że do urn wyborczych pójdziemy 15 października, 22 października, 28 października lub 5 listopada.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyborów samorządowych. W związku z tym, że obecna kadencja samorządów została przedłużona do końca kwietnia 2024 roku, to wybory samorządowe muszą się odbyć po 31 marca 2024 roku, a przed 23 kwietnia 2024 roku. To oznacza, że włodarzy miast i gmin wybierać będziemy 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 roku.

Kampania wyborcza rozpocznie się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów.

Autor: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.