Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty CFD

Kontrakty CFD to pochodne instrumenty finansowe, którymi obracają spekulanci pragnący uzyskać możliwie najwyższy zysk. Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD? Jak kształtuje się w tym przypadku ryzyko? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty CFD

Inwestowanie w kontrakty CFD - na czym to polega?

Inwestowanie w kontrakty CFD przyjmuje formę pewnego rodzaju zakładu, ponieważ inwestor stara się w tym przypadku przewidzieć to, w jaki sposób będzie kształtowała się cena danego instrumentu bazowego w przyszłości. Co może być instrumentem bazowym? Otóż, najczęściej są to akcje, surowce, waluty, czy indeksy giełdowe. Warto jednak mieć świadomość, że równie dobrze mogą to być kryptowaluty. Istotne jest także to, że w przypadku kontraktów CFD zarabiać można zarówno na wzrostach, jak i na spadkach, co wynika z tego, że inwestor określa, czy cena danego instrumentu bazowego w przyszłości wzrośnie, czy spadnie.

Inwestowanie w kontrakty CFD - dźwignia finansowa

Inwestowanie w kontrakty CFD to forma inwestycji, z której korzystać może praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie odpowiedniego rachunku inwestycyjnego, który można otworzyć u brokera. Przykładem może być Saxo broker, który umożliwia dostęp do ponad 9 tys. kontraktów CFD. Istotną cechą tego typu inwestycji jest niski próg wejścia, który z pewnością przekłada się na jej dostępność. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z niskimi zyskami, ponieważ wykorzystanie dźwigni finansowej w inwestowaniu w kontrakty CFD pozwala zawierać transakcje, których wartość zdecydowanie przekracza posiadany kapitał. Pełni on wówczas rolę depozytu zabezpieczającego, który jak sama nazwa wskazuje zabezpiecza konkretną transakcję. W efekcie błędna decyzja może powodować jego utratę. Nie należy bowiem zapominać, że dźwignia finansowa to mechanizm, który pozwala uzyskać wysokie zyski, ale może również przyczynić się do błyskawicznych strat. W związku z tym korzystając z niego należy być ostrożnym, co zostało dokładnie opisane w artykule wyjaśniającym mechanizm działania kontraktów CFD.

Jak wygląda ryzyko związane z zakupem kontraktów CFD?

Możliwość skorzystania z dźwigni finansowej niewątpliwie powoduje, że inwestowanie w kontrakty CFD obarczone jest wysokim poziomem ryzyka. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu inwestycje są ryzykowne nawet bez lewarowania. W związku z tym decydując się na nie warto przede wszystkim dążyć do ograniczania ryzyka, co jest możliwe dzięki systematycznemu poszerzaniu posiadanej wiedzy oraz zdobywaniu praktycznego doświadczenia. Istotne jest także to, by wszystkie decyzje inwestycyjne opierać na rzetelnych analizach, co pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Dobrą praktyką może być również trzymanie się zasady: rozumiem w co inwestuję.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w kontrakty CFD wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, które należy minimalizować. W związku z tym ważne jest ostrożne korzystanie z dźwigni finansowej oraz opieranie swoich przewidywań co do ceny instrumentów bazowych na rzetelnych analizach.

Autor: Materiał Zlecającego, Foto: Materiał Zlecającego

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.