Elektryczny czy parowy – jaki piekarnik Beko wybrać?

Dobry piekarnik to ważna część wyposażenia każdej kuchni. Przyda się nie tylko do pieczenia ciast, ale też do przygotowywania wielu innych potraw. Częstym wyborem są na przykład piekarniki Beko – nowoczesne i stosunkowo niedrogie. Jaki model wybrać i dlaczego?

Piekarnik marki Beko / zdjęcie: Materiał Zlecającego

Zakup piekarnika do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Standardowa szerokość piekarnika do zabudowy to ok. 60 cm, czyli tyle, ile ma tradycyjna kuchenna szafka. Nie oznacza to jednak, że wszystkie piekarniki są takie same – wręcz przeciwnie! Mimo zbliżonych wymiarów dokładna pojemność każdego modelu może się minimalnie różnić. Inne będą także funkcje czy sposób czyszczenia. My jednak skupimy się na innej kwestii – chodzi o parę. Czy lepszy będzie zwyczajny piekarnik elektryczny, czy jednak piekarnik parowy? Żeby podjąć dobrą decyzję, należy znać zalety i wady tych rozwiązań.

Piekarnik parowy – co to jest?

Piekarniki parowe działają tak samo, jak elektryczne, ale dodatkowo mają programy z wykorzystaniem gorącej pary. Jakie jest ich przeznaczenie? Pierwszym jest czyszczenie osadów i zaschniętego tłuszczu za pomocą pary wodnej. Znacznie ciekawsze są jednak funkcje związane z przygotowywaniem posiłków.

Para umożliwia przygotowywanie potraw, które będą zdecydowanie zdrowsze niż pieczone.

Korzystanie z pary, zamiast z bardzo wysokich temperatur, umożliwia zachowanie większej liczby witamin i innych składników odżywczych, a także sprzyja przygotowywaniu niskokalorycznych dań. Piekarnik parowy może więc z powodzeniem zastąpić parowar, a przy tym pełnić wszystkie inne funkcje piekarnika, czyli pomagać przy pieczeniu ciasteczek, grillowaniu, odgrzewaniu frytek, pizzy i wielu innych produktów.

Wiele osób ceni też możliwość używania programów parowych w piekarniku nie tylko ze względu na to, że potrawy są zdrowe, ale także przez walory smakowe. Tradycyjny piekarnik, zwłaszcza przy zastosowaniu wysokich temperatur może sprawiać, że potrawy będą dość suche. Dzięki parze dania będą bardziej soczyste.

Elektryczny czy parowy – który piekarnik najlepszy?

Beko to jedna z firm, które mają w swojej ofercie piekarniki parowe. Choć trzeba przyznać, że to wciąż rynkowa nowość, do której nie wszyscy zdążyli się przekonać. Na ten moment w sprzedaży wciąż więcej jest modeli tradycyjnych – bez funkcji parowych.

Którą opcję wybrać? To już zależy od konkretnych potrzeb.

Jeśli jesteś osobą lubiącą zdrowy styl życia i fit przepisy, prawdopodobnie piekarnik parowy Beko będzie lepszą opcją niż tradycyjny. To po prostu dodatkowe możliwości, po które chętnie sięgają osoby zainteresowane niskokaloryczną żywnością, a także lubiące próbować nowych rzeczy.

Co innego, jeśli z piekarnika korzystać rzadko i tylko z podstawowych funkcji jak grill czy termoobieg, a przygotowywanie potraw na parze w ogóle cię nie interesuje. W tej sytuacji nie warto inwestować w piekarnik parowy, który będzie droższy od prostego modelu bez tych funkcji.

Zamiast tego można poszukać innych przydatnych funkcji. Na pewno wygodną opcją jest możliwość podzielenia piekarnika na strefy i grzanie niezależnie od siebie dwóch potraw z różną intensywnością. Z punktu widzenia rodziców małych dzieci ważne będą takie elementy jak chłodny front czy blokada otwarcia drzwi, gdy piekarnik jest jeszcze ciepły. Do tego należy jeszcze dodać szybkie nagrzewanie i proste czyszczenie wnętrza.

Nie znalazłeś idealnego rozwiązania wśród produktów Beko?

Zobacz także piekarniki parowe i elektryczne Samsung w sklepie MediaMarkt.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.