Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Minister Moskwa: „Pobraliśmy i zbadaliśmy ponad 150 próbek. Żadne z badań nie potwierdziło zawartości związków chemicznych”

Dziś wieczorem w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, a także federalnej minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów Steffi Lemke, ministra rolnictwa, klimatu i środowiska Kraju Związkowego Brandenburgia Axela Vogela i ministra ochrony klimatu, rolnictwa, wsi i środowiska Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Tilla Backhausa.

Anna Moskwa

na zdjęciu: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

– Pobraliśmy i zbadaliśmy ponad 150 próbek. Żadne z badań nie potwierdziło zawartości związków chemicznych – powiedziała minister Anna Moskwa. – Badania ryb nie wykazały obecności rtęci i metali ciężkich – podkreśliła.

Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że laboratoria w Polsce pracują 24 godziny na dobę i analizowane są różne warianty. Część próbek wysłanych zostanie do zagranicznych laboratoriów.

– To, co stwierdziliśmy to podniesiony poziom tlenu. Może to mieć nienaturalne pochodzenie, podkreślam może – zaznaczyła Moskwa. – Nie wykluczamy wariantów z użyciem substancji toksycznych, stąd nagroda w kwocie miliona złotych – dodała.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała również, że trwają kontrole w firmach działających wzdłuż rzeki. Powołany został również zespół ds. skażenia Odry.

– Decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego w Polsce został powołany zespół ds. skażenia Odry. Równocześnie na poziomie wojewódzkim funkcjonują sztaby kryzysowe – przekazała Anna Moskwa.

Steffi Lemke

na zdjęciu: Steffi Lemke, federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów

Steffi Lemke, federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów podziękowała stronie polskiej za zainicjowanie wspólnych działań na rzecz walki ze skutkami katastrofy ekologicznej.

– Mamy do czynienia z ogromną katastrofą, która wywołała śnięcie ryb. Skutki będą odczuwalne miesiącami, a nawet latami – powiedziała Lemke.

Steffi Lemke podkreśliła, że w pierwszej kolejności należy zminimalizować szkody i polepszyć przekazywanie informacji społeczeństwu. Równie istotne jest zidentyfikowanie sprawcy katastrofy.

– Wczoraj i dziś mogłam na własne oczy zobaczyć, jak wygląda sytuacja na Odrze. Jestem wstrząśnięta tą całą sytuacją – powiedziała federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów.

Lemke zadeklarowała jeszcze bliższą współpracę ze stroną polską, począwszy od analizy próbek po poszukiwanie sprawcy katastrofy.

Andrzej Adamczyk

na zdjęciu: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

– Dokonaliśmy ustaleń na najbliższe godziny i dni – powiedział z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk podziękował stronie niemieckiej za docenienie działań podjętych przez stronę polską.

– Stawiamy zapory, które niwelują skutki tej katastrofy. Dziś stawiana jest szósta zapora na Odrze. Strona niemiecka już od jutra będzie instalowała zapory po swojej stronie – podkreślił minister infrastruktury.

Minister środowiska Niemiec Steffi Lemke poinformowała podczas konferencji po spotkaniu ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec, że 18 sierpnia dojdzie do spotkania nowopowstałej grupy roboczej Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry.

– Z dzisiejszej naszej rozmowy wynika, że bardzo ważne jest przekazywanie w odpowiednim czasie informacji i komunikatów. Wymiana informacji odgrywa bardzo dużą rolę i w ramach tej rozmowy, zrobiliśmy duży krok do przodu – zaznaczyła Steffi Lemke.

Minister Anna Moskwa potwierdziła, że na całej długości Odry woda pitna jest bezpieczna, sytuacja skażenia Odry nie ma na wodę pitną negatywnego wpływu.

Minister infrastruktury zadeklarował, że wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki opracowuje plan zabezpieczenia Szczecina.

Autor: Gracjan Broda, Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.