Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Ponad 2 tysiące policjantów i strażaków zaangażowanych jest w działania na Odrze

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowało w działania na rzece Odrze 1 553 policjantów i 452 strażaków z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Wyławianie śniętych ryb z Odry

na zdjęciu: Wyławianie śniętych ryb z Odry

Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej polecił zadysponować blisko 700 metrów zapory, która pomoże w odłowieniu śniętych ryb w rzece w województwie zachodniopomorskim.

– W 3 dni zbudowaliśmy zapory o łącznej długości 870 metrów w 6 lokalizacjach: Krajniku Dolnym, Ognicy, Widuchowej, Marwicach, Żabnicy i Mniszkach – napisał w mediach społecznościowych Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

– Sprawdziły się one na tyle dobrze, że kanalizowały spływ martwych ryb w taki sposób, że łatwiej było je wybierać. Nasz lodołamacz z tych miejsc, gdzie nie dało się ryb bezpiecznie wyjąć, poprzez wzbudzanie solidnej fali, kierował je z brzegu do środka koryta, gdzie swobodnie spływały w przygotowane przegrody – tłumaczył z kolei Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Tylko dziś na terenie siedmiu województw, zaangażowanych jest 452 strażaków oraz 43 łodzie. Rozstawiono 9 zapór w celu odłowienia śniętych ryb.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna – polscy strażacy są gotowi do pomocy również po niemieckiej stronie rzeki.

– Państwowa Straż Pożarna jest odpowiedzialna wraz ze swoimi funkcjonariuszami za usuwanie wszystkich śniętych, martwych ryb. Wszystkie te działania prowadzą do tego, aby Odra mogła się odrodzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka zapewnia, że wyniki polskich i niemieckich badań są tożsame.

– W Odrze granicznej nie ma rtęci. Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła też rtęć jako przyczynę śnięcia ryb – napisał na Twitterze Brzózka.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.