patronat medialny
reklama

Firma z Poznania wykonawcą zastępczym na trasie kolejowej Szczecin-Police

Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu został wybrany przez ministerstwo infrastruktury wykonawcą zastępczym części prac przy budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. Firma ta ma wzmocnić podłoże na wybranych odcinkach linii kolejowej pomiędzy Szczecinem a Policami.

dworzec kolejowy w Policach

- 18 listopada 2021 r. odbyły się negocjacje ze spółką Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu sp. z o.o. Zgodnie z harmonogramem postępowania najpóźniej do dnia 29 grudnia 2021 r. ww. wykonawca ma złożyć ostateczną ofertę. W ocenie PKP PLK S.A. termin ten prawdopodobnie ulegnie przyspieszeniu. Podpisanie umowy planowane jest w połowie stycznia 2022 r. - poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Rozpoczęły się szczecińskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Minęło 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z tym na 13 grudnia 2021 zaplanowano w Szczecinie szereg uroczystości rocznicowych.

Obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Główne uroczystości, organizowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, szczeciński oddział IPN oraz dowódcę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, rozpoczęły się o godz. 11:00 złożeniem kwiatów w hołdzie ofiarom stanu wojennego pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70 w Szczecinie pod bramą Stoczni Szczecińskiej.

Będzie więcej pociągów regionalnych

Dodatkowe połączenia ze Szczecina do Koszalina przez Goleniów, port lotniczy i Kołobrzeg, uruchomienie trzeciej pary pociągów Darłowo – Słupsk – Darłowo, łatwiejszy dojazd z Białogardu do Kołobrzegu w weekendy – takie udogodnienia przyniesie korekta rozkładu jazdy wprowadzana od 13 grudnia.

Pociąg regionalny

A od wiosny 2022 r. planowane są kolejne nowości, które usprawnią komunikację z sąsiednimi województwami – bezpośrednie połączenie Szczecin – Chojnice, dodatkowy kurs ze Szczecinka do Słupska i z powrotem, a także oczekiwane przez pasażerów zmiany godzin kursowania pociągów na trasie Szczecin – Wałcz – Piła.

Rodzinna impreza zakończona zabójstwem? Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby nie żyją po nocnej awanturze, do jakiej doszło dzisiejszej nocy na Stołczynie. 47-letni mężczyzna podczas rodzinnej imprezy w wyniku awantury miał śmiertelnie ranić dwie kobiet – żonę oraz teściową, a następnie popełnić samobójstwo. Całe zdarzenie miało widzieć 11-letnie dziecko.

Radiowóz policyjny

Na miejscu zdarzenia czynności procesowe wykonywali dziś prokurator oraz technicy kryminalistyki. Zabezpieczono ślady oraz ewentualne dowody w sprawie.

Są pieniądze na zaprojektowanie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina

Nic nie stoi już na przeszkodzie, aby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. Ministerstwo finansów podpisało w piątek finansowanie tej inwestycji.

Karetka pogotowia na ulicy Piłsudskiego w Policach

O podpisaniu dokumentów związanych z finansowaniem poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka. Zapowiedział również, że najdalej w ciągu dwóch tygodni powinien zostać rozpisany przetarg.

Parking leśny na węźle przesiadkowym Głębokie już otwarty

Dobra wiadomość dla kierowców udających się w rejon jeziora Głębokie w Szczecinie. Tamtejszy parking leśny, będący częścią węzła przesiadkowego, jest już otwarty.

Choć nowa pętla tramwajowo-autobusowa została oddana do użytku już jakiś czas temu, to wciąż nie można było korzystać z liczącego ponad 150 miejsc postojowych parkingu leśnego. Władze miasta tłumaczyły, że najpierw muszą zakończyć się odbiory techniczne i dopiero wtedy kierowcy będą mogli parkować tam swoje samochody. W środę, 24 listopada, obiekt został oddany do użytku.

Najnowocześniejszy akcelerator do radiochirurgii i radioterapii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Radioterapia jest obok chirurgii i chemioterapii jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. Leczenie polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego. W Oddziale Klinicznym Radioterapii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, obok standardowego sprzętu wykorzystywanego do leczenia promieniowaniem, do dyspozycji jest jeden z najnowocześniejszych akceleratorów do radiochirurgii i radioterapii: „EDGE Radiosurgery System”.

Akcelerator EDGE Radiosurgery System do radiochirurgii i radioterapii

– EDGE to akcelerator liniowy, dzięki któremu możemy niezwykle precyzyjnie napromienić prawie każdą zmianę nowotworową z niskim ryzykiem uszkodzenia zdrowych, sąsiednich tkanek – mówi dr Michał Falco, kierownik Oddziału Klinicznego Radioterapii.

W poniedziałek szczecińskie Dźwigozaury zaświecą na czerwono

W ramach obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia 22q11 szczecińskie Dźwigozaury zostaną podświetlone na czerwono. Rozbłyśnie również budynek szczecińskiej Filharmonii.

Szczecińskie Dźwigozaury podświetlone w kolorze czerwonym

Zespół delecji 22q11 jest zaburzeniem chromosomowym, które dotyka 1 na 3000 osób. Delecja często ciąży na życiu samego chorego oraz jego najbliższych. Polska grupa wsparcia osób z 22q11 liczy sobie prawie 470 rodzin.