Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 214 686 | Zgonów: 4 019 | Wyzdrowiało: 102 204


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 5 771 | Zgonów: 59

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 310 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 22 października 2020 roku, godzina: 10.46 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


  • #Region
  • Opublikowano:

Zachodniopomorskie propozycje do Krajowego Programu Odbudowy

Pomorze Zachodnie złożyło pakietową propozycję do Krajowego Planu Odbudowy obejmującą zachodnie drogowe obejście Szczecina, rozwój sieci tras rowerowych, a także inwestycje w niskoemisyjny transport publiczny.

– Zgłaszamy swój pakiet propozycji i liczymy, że potencjał Pomorza Zachodniego zostanie doceniony i nasze rekomendacje znajdą się na liście tych, które uzyskają dofinansowanie – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Marszałek województwa chce, aby zachodniopomorskie było województwem prężnie się rozwijającym opartym na zielonej gospodarce.

– Zachodnie drogowe obejście Szczecina to zadanie, które jako jedno z pierwszych zaproponowaliśmy do dofinansowania, wyprowadzi ruch samochodowy z miasta i będzie naprawdę odczuwalne w zakresie zmniejszenia smogu w Szczecinie – tłumaczy Geblewicz.

Rozwój transportu kolejowego i wodnego śródlądowego ma nie tylko ożywić potencjał regionu, ale również wzmocnić zieloną transformację.

Ważną rolę odgrywają przedsięwzięcia polegające na łagodzeniu społecznych skutków kryzysu i sprzyjające włączeniu społecznemu i wsparcie zachodniopomorskich organizacji pozarządowych. W te cele wpisuje się zachodnie drogowe obejście Szczecina, ale i rozwój sieci tras rowerowych, systemów retencjonowania wody czy inwestycje w niskoemisyjny transport publiczny.

Pierwsze propozycje zostały już przekazane do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Nad kolejnymi trwają prace, które są wypracowywane z partnerami samorządowymi i społeczno-gospodarczymi.

– Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do konsultacji i zgłaszania swoich pomysłów przedsięwzięć, które powinny się znaleźć na tej liście. Będziemy czekać zwłaszcza na propozycje działań proekologicznych, które będą służyć nie tylko doraźnie, ale pozwolą na długofalową poprawę jakości życia w regionie – zachęca marszałek Olgierd Geblewicz.

Zaoferowany przez Unię Europejską Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, może być wart nawet 57 miliardów euro.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda