reklama
reklama

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 1 470 879 | Zgonów: 35 253 | Wyzdrowiało: 1 222 782


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 70 222 | Zgonów: 1 100

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 4 340 | Zgonów: 47

Data aktualizacji: 23 stycznia 2021 roku, godzina: 13.30 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


  • #Region
  • Opublikowano:

W walce z drugą falą COVID-19 pomaga Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to cały zestaw narzędzi wsparcia zachodniopomorskich instytucji działających na pierwszej linii walki z epidemią. Część z nich uruchomiono już na wiosnę tego roku, jesienią zaś przekazane zostaną środki o wartości blisko 80 milionów złotych.

31,5 miliona złotych to kwota, którą samorząd województwa przeznaczył na opiekę medyczną i ratownictwo. Środki te trafią do szpitali wojewódzkich, powiatowych, resortowych i klinicznych oraz do ratownictwa medycznego. 5 milionów złotych przekazanych zostanie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, która chce zakupić cztery ambulanse, respiratory i defibrylatory. Przekazane szpitalom pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, wynagrodzenia oraz potrzebny sprzęt medyczny.

Niewiele mniejsza kwota – 27,5 milionów złotych – trafi do szkół z Pomorza Zachodniego. Wysokość przyznanego grantu zależy od liczby uczniów i nauczycieli z poszczególnych gmin i powiatów w ogólnej liczbie uczniów i nauczycieli w całym województwie. Celem tej formy wsparcia jest zapobieżenie zagrożeniu i skutkom koronawirusa w instytucjach edukacyjnych – zakupione zostaną środki ochrony osobistej, jak również środki i sprzęt służący do utrzymania podwyższonego reżimu sanitarnego. Szacuje się, że skorzysta z tego blisko ćwierć miliona uczniów.

Urząd marszałkowski w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego chce również wdrożyć program monitorowania i prewencji epidemii. Udział w nim weźmie pięć ośrodków medycznych na Pomorzu Zachodnim (dwa punkty w Szpitalu Zdroje w Szczecinie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, szpital w Gryficach oraz Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie), które przebadają 50 tysięcy osób w wieku produkcyjnym w kierunku obecności przeciwciał SARS-COV-2. Dobrowolnemu badaniu może się poddać każda osoba w wieku produkcyjnym – kobiety w przedziale 18-59 lat i mężczyźni w przedziale 18-64 lata. W ramach programu planowany jest również zakup dodatkowej specjalistycznej aparatury i środków ochrony indywidualnej dla kadry medycznej. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 15 milionów złotych.

Wsparcie otrzymają również Ochotnicza Straż Pożarna – łącznie 2 miliony złotych trafią do 104 jednostek OSP z terenu województwa zachodniopomorskiego, które zostały wyznaczona do walki ze skutkami epidemii. W pierwszej kolejności doposażone zostaną jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratownictwa-Gaśniczego, dlatego jako priorytetowe będą traktowane OSP znajdujące się na terenie powiatów: Szczecin, Białogard, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Myślibórz, Police, Pyrzyce, Sławno, Stargard, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Wałcz, Łobez. Za dystrybucję sprzętu odpowiadać będzie Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Zachodniopomorskiego. Podobnej wielkości pomoc – rzędu 1,5 miliona złotych - trafi również do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przypomnijmy, że już w marcu tego roku urząd marszałkowski uruchomił pakiet pomocowy kierowany do m.in. przedsiębiorców i służby zdrowia. Jego wartość wyniosła wówczas 20 milionów złotych.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Pixabay

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację