reklama
reklama

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 1 470 879 | Zgonów: 35 253 | Wyzdrowiało: 1 222 782


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 70 222 | Zgonów: 1 100

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 4 340 | Zgonów: 47

Data aktualizacji: 23 stycznia 2021 roku, godzina: 13.30 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


  • #Region
  • Opublikowano:

Samorząd Województwa uruchomi kolejne środki! M.in. dla branży turystycznej

Branża turystyczna dotknięta pandemią koronawirusa może liczyć na wsparcie. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego uruchomi specjalne środki dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią COVID-19.

– Druga fala pandemii, mocniejsza, zaskoczyła ten rząd. Staramy się wspierać przedsiębiorców od samego początku pandemii. Rekonstrukcja rządu spowodowała, że nasze wnioski o wykorzystywanie funduszy unijnych, utknęły pomiędzy różnymi departamentami. Obecnie nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za bieżące działania. Ponowię pismo do ministra Jarosława Gowina o danie nam zielonego światła, by amortyzować to uderzenie pandemii – zapowiada Geblewicz.

Na drugą falę pandemii koronawirusa zaplanowanych zostało 50 milionów złotych. 30 milionów ma zostać skierowane do zachodniopomorskich przedsiębiorców działających w obszarze inteligentnych specjalizacji lub w branżach bezpośrednio z nimi związanymi, natomiast pozostałe 20 milionów złotych wesprze sektor turystyki.

– Jeśli nic nie zrobimy, to będziemy mieli dwukrotnie wyższe bezrobocie, puste biurowce – alarmowała prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk podczas posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego.

Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej Andrzej Sobczyk podkreślił z kolei, że dziś przedsiębiorcy płacą podwójny ZUS – ten obecny i ten zawieszony z wiosny.

– Jeśli będzie drugi lockdown, to jak utrzymamy wskaźniki zatrudnienia, czyli warunki rządowych pożyczek z Polskiego Funduszu Rozwóju? Zniknie z rynku 40-50% małych firm – powiedział Sobczyk.

Północna Izba Gospodarcza apeluje, aby środki, które nie zostały wykorzystane w ramach rządowych tarcz, skierować na takie branże jak gastronomia czy fitness, które najmocniej odczuły kryzys.

– Jeszcze w grudniu będziemy realizowali nowe konkursy na podtrzymanie miejsc pracy w naszej gospodarce, podnoszenie konkurencyjności – zadeklarował Olgierd Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że środki regionalne są zbyt małe, by dać oddech zachodniopomorskim przedsiębiorcom. Konieczne jest m.in. zawieszenie opłat na ZUS.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację