reklama
reklama

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 1 470 879 | Zgonów: 35 253 | Wyzdrowiało: 1 222 782


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 70 222 | Zgonów: 1 100

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 4 340 | Zgonów: 47

Data aktualizacji: 23 stycznia 2021 roku, godzina: 13.30 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


  • #Region
  • Opublikowano:

Geblewicz: „Szpitalom, instytucjom oraz firmom z Pomorza Zachodniego przekażemy 127 milionów złotych”

127 milionów złotych – to kwota, którą samorząd województwa ma jesienią przekazać szpitalom, instytucjom oraz firmom z Pomorza Zachodniego. To wszystko w ramach tzw. Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego 2.0. Na temat jego kształtu rozmawiamy z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem.

Panie Marszałku, proszę nam przybliżyć przygotowania, jakie poczynił samorząd województwa w ramach przygotowań przed wybuchem drugiej fali pandemii.

– Jeszcze w czerwcu zaczęliśmy pracę nad Zachodniopomorskim Pakietem Antykryzysowym 2.0, po to, aby teraz te środki sukcesywnie uruchamiać. Cała nasza praca i energia już od marca jest nakierowana na walkę z koronawirusem. Gdyby nie elastyczne podejście Unii Europejskiej i możliwość skierowania europejskiego wsparcia na krytyczne obszary, to bylibyśmy w dużo gorszej sytuacji. Marszałkowskie szpitale w Szczecinie i Koszalinie są na pierwszej linii walki z COVID-19 i wiem jaki trud wykonują każdego dnia. To dotyczy wszystkich lekarzy, pielęgniarek, ratowników, wolontariuszy. Jako Samorząd Województwa bardzo szybko uruchomiliśmy Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy i dziesiątki milionów złotych właśnie dla szpitali, domów pomocy społecznej czy regionalnych przedsiębiorców. Tylko do rządowej tarczy przekazaliśmy 72 mln zł na utrzymanie miejsc pracy w regionie.

Jaką kwotę samorząd województwa chce przeznaczyć w ramach Pakietu? Kto może otrzymać te środki?

– Obecnie jest to kwota łącznie 127 milionów zł. Pieniądze te sukcesywnie udostępniamy dla szpitali, instytucji, a także firm, a wszystko po to byśmy nie wpadli w zbyt duży dołek zastoju ekonomicznego.

Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

– Uruchamiamy prawie 32 mln zł dla jednostek ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego. Do aż 29 szpitali w regionie trafią aparaty RTG, kardiomonitory, respiratory, sprzęt diagnostyczny, a nawet łóżka i sprzęt ochrony osobistej. Pogotowie ratunkowe kupi 4 kompletnie wyposażone ambulanse, sprzęt diagnostyczny, środki ochrony osobistej. Zdecydowaliśmy się przekazać 2 mln zł dla Ochotniczej Straży Pożarnej w regionie oraz 1,5 mln zł dla WOPR. To z pewnością pozwoli wzmocnić sztab, który walczy na pierwszej linii frontu.

A czy samorząd województwa przewiduje jakiekolwiek wsparcie służby zdrowia, choćby pod względem wydolności testowania osób w kierunku koronawirusa? Przed szczecińskimi punktami pobrań codziennie ustawiają się długie kolejki oczekujących...

– Tak, ruszamy z programem testów, na które wydamy 15 mln zł. Będzie 10 punktów diagnostycznych — w pięciu szpitalach w Szczecinie, Koszalinie i Gryficach. Chcemy przebadać wyrywkowo społeczność pracującą w regionie, by wiedzieć, gdzie ten wirus się rozsiewa, w jakich zakładach pracy.

Jakie rozwiązania przewidziano dla zachodniopomorskich firm? Na co mogą one liczyć?

– Szukamy każdego sposobu, by regionalne firmy nie zaczęły bankrutować, a gospodarka nie wpadła w głęboko recesję. Jeszcze wiosną wraz ze wsparciem rządowej tarczy, o czym mówiłem, czy środkami na pożyczki płynnościowe uruchomiliśmy dla przedsiębiorców ponad 200 mln zł. Teraz chcemy dorzucić 50 mln zł, z czego 30 mln trafi do firm działających w obszarze inteligentnych specjalizacji lub w branżach bezpośrednio z nimi związanymi, a 20 mln zł do sektora turystyki. Wnioskowaliśmy również do rządu o wykorzystanie funduszy unijnych, które nie zostały spożytkowane centralnie w ramach tarczy. Te pieniądze można skierować do regionów. Ciągle czekamy na decyzję. Tak naprawdę środki regionalne są zbyt małe, by dać oddech zachodniopomorskim przedsiębiorcom.

Coraz większe problemy mają także szkoły – coraz więcej uczniów jest objętych nauczaniem zdalnym, co rodzi wiele problemów, choćby natury technologicznej. Czy planuje Pan, Panie Marszałku, wesprzeć w jakiś sposób samorządy w tym trudnym temacie?

– Oczywiście, zabezpieczyliśmy na ten cel 25 milionów złotych. Te pieniądze mogą trafić do szkół zarówno gminnych, jak i powiatowych. Nie możemy jednak przeznaczać ich na sprzęt informatyczny, więc zgodziliśmy się na refakturowanie już poniesionych kosztów na płyny do dezynfekcji i środki ochrony indywidualnej. Dzięki temu gminy mogą dziś przeznaczyć dodatkowe środki na wzmocnienie systemów informatycznych i dokupienie sprzętu. Te pieniądze podzieliliśmy w zależności od liczby uczniów i nauczycieli, a mamy ich blisko ćwierć miliona w całym regionie. To jest pomoc grantowa, w zasadzie całe środki są już rozdzielone i wierzę, że w ciągu najbliższych tygodni trafią do systemu edukacji.

Serdecznie dziękuję za rozmowę. Czy jest coś, co chciałby Pan przekazać mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego w tych ciężkich dniach?

– Również dziękuję za rozmowę. Chciałbym bardzo prosić wszystkich czytelników o rozwagę, ostrożność, o nielekceważenie koronawirusa. Od naszej codziennej postawy w znacznym stopniu zależy, to kiedy pandemia wygaśnie. Życzę wszystkim dużo zdrowia.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację