reklama
reklama

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 1 470 879 | Zgonów: 35 253 | Wyzdrowiało: 1 222 782


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 70 222 | Zgonów: 1 100

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 4 340 | Zgonów: 47

Data aktualizacji: 23 stycznia 2021 roku, godzina: 13.30 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


  • #Region
  • Opublikowano:

Zachodniopomorskie wśród laureatów konkursu „Samorząd Równych Szans”

Tegoroczny konkurs „Samorząd Równych Szans” został rozstrzygnięty. Wśród laureatów w kategorii „POWIAT ZIEMSKI/WOJEWÓDZTWO” znalazło się województwo zachodniopomorskie.

Pomorze Zachodnie zostało nagrodzone za projekt „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych” realizowany wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Fundację Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jego celem, który został w pełni zrealizowany, było stworzenie kompleksowej oferty sąsiedzkich usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych oraz ich rodzin.

W ramach projektu udało się otworzyć mieszkania wytchnieniowe w Szczecinie i Kołobrzegu , dwie wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Zorganizowano cykliczne szkolenia dla opiekunów. Objęto dofinansowaniem remonty mieszkań, wsparto również rozwój sąsiedzkich usług opiekuńczych. Wdrażany jest także system nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, określanych jako Uber... sąsiedzkich usług opiekuńczych. Z usług oferowanych w „Dobrym Wsparciu” skorzystało ponad 300 niesamodzielnych osób, przeszkolono blisko pół tysiąca opiekunów. Wyremontowano 31 prywatnych mieszkań, dostosowując lokale do potrzeb osób niesamodzielnych.

– Zwycięstwo w konkursie „Samorząd Równych Szans” to dla nas szczególna nagroda, która pokazuje kierunek naszych codziennych działań. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Jednoznacznie opowiadamy się za takimi wartościami jak: równość, solidarność, otwartość na potrzeby innych, tolerancja. Dzięki dziesiątkom działań, które realizujemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi, udaje się nam tworzyć nowe możliwości dla wszystkich, którym w życiu trudniej, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Dziękuję zespołowi ROPS i naszym partnerom za dotychczasowe działania. Partnerska formuła pierwszej edycji zdała egzamin wzorcowo – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

„Samorząd Równych Szans” to konkurs, którego celem jest popularyzacja wśród samorządów dobrych praktyk związanych z dostosowaniem zarówno usług, jak i otoczenia pod kątem możliwości osób z niepełnosprawnością. Jest on organizowany od 10 lat przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

Realizacja projektu „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych” była możliwa dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 i formalnie zakończyła się w czerwcu 2020 r. Jednak przedsięwzięcie wciąż jest kontynuowane pod nazwą „Region Dobrego Wsparcia”. Nowe przedsięwzięcie skupia się przede wszystkim na sieci sąsiedzkich usług społecznych, ale też na otwieraniu kolejnych mieszkań wytchnieniowych, czy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Pixabay

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację