reklama
2 731 256

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 2 731 256 | Zgonów: 64 168 | Szczepienia: 9 495 317


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 122 030 | Zgonów: 2 391

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 6 377 | Zgonów: 87

Data aktualizacji: 22 kwietnia 2021 roku, godzina: 10:52 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


reklama
ogłoszenie społeczne
  • #Region
  • Opublikowano:

Cztery ambulanse trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Cztery nowe ambulanse trafiły do floty Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie – jedna z nich będzie ratować ludzkie życie mieszkańcom Polic i okolic. Pojazdy zostały zakupione dzięki unijnym funduszom skierowanym do walki z COViD-19 przez marszałka województwa w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzowego.

Na ten cel przeznaczono ponad 2,6 miliona złotych. Kwota ta pozwoliła na zakup czterech ambulansów wraz ze specjalistycznym sprzętem – każda karetka kosztowała około 650 tysięcy złotych. Fundusze pochodziły z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, działania 7.7. W sumie z przyznanej puli 5 milionów złotych, oprócz ambulansów, WSPR zakupił także środki ochrony osobistej oraz doposażył w urządzenia inne pojazdy medyczne.

– Wsłuchując się w głos wirusologów, którzy na jesień przewidywali drugą falę zachorowań na COViD-19, już w lipcu zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych unijnych funduszy na walkę z koronawirusem. Ze środków skorzystało 27 placówek medycznych w regionie, w tym także zachodniopomorskie pogotowie. WSPR zdecydowała o nabyciu nowych ambulansów. To szczególnie ważny zakup, bo w dobie koronawirusa ratownicy medycznymi spieszą z pomocą dużo częściej. Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Nowe pojazdy to karetki marki Mercedes Benz. Na wyposażeniu każdej z nich jest: defibrylator, respirator, ssak akumulatorowy, pompa infuzyjna, krzesło transportowe czy platforma do mechanicznego ucisku klatki piersiowej. Wszystkie zostały pomalowane na żółty kolor, który jest zgodny z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Według nowych przepisów od stycznia 2028 roku wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor i oznakowanie. To pierwsze w takim malowaniu systemowe karetki należące do WSPR w Szczecinie.

– Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają naszym zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy, dlatego tak ważny jest dla nas odpowiedni tabor, wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – W czasie pandemii wykorzystujemy większą liczbę ambulansów, ponieważ aktualnie oprócz 82 karetek funkcjonujących w systemie, mamy także 17 ambulansów przeznaczonych do przewozu pacjentów zakażonych koronawirusem, 5 karetek wymazowych oraz 5 karetek komercyjnych – dodaje.

Nowe samochody trafią do Polic, Gryfina, Goleniowa i Gryfic. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie posiada obecnie 143 wysoko specjalistyczne pojazdami. W 2019 roku ambulanse wykonały ponad 170 tysięcy wyjazdów ratujących życie, przejeżdżając ponad 4 miliony kilometrów.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Pomorze Zachodnie

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację